GMINA KRZEMIENIEWO
Osoby Jednostki Dokumenty Tematy Strona WWW Urzędu

to jest archiwalna strona BIP do dnia 18 maja 2020
Aktualna strona znajduje się pod adresem
www.bip.krzemieniewo.pl

Strona główna » Dokumenty » Protokoły z sesji Rady » Protokoł nr XXV/25/2005

Protokoł nr XXV/25/2005

Numer dokumentu: 25
Rok: 2005



Protokół NR XXV/ 25 /2005
z Sesji Rady Gminy w Krzemieniewie
odbytej w dniu 08.11. 2005 r. w sali Urzędu Gminy Krzemieniewo

Przewodniczący Rady Gminy Stanisław Osięgłowski o godz. 13oo otworzył sesję i po powitaniu radnych, sołtysów i gości (Andrzeja Pietrulę -Wójta Gminy, Ryszarda Patelkę -Zastępcę Wójta, Longinę Szulc - Sekretarza Gminy, Dorotę Andrzejewską - Skarbnika Gminy) oświadczył, iż zgodnie z listą obecności w obradach bierze udział 15 członków Rady, co oznacza, że decyzje podejmowane na dzisiejszej sesji przez Radę będą prawomocne - listy obecności radnych i sołtysów stanowią załączniki nr 1 i 2 do niniejszego protokółu.
Przewodniczący Rady zaproponował, aby dokonać korekty w przedłożonym radnym wcześniej projekcie porządku obrad i umieścić pkt 3a o treści: „Informacja o oświadczeniach majątkowych składanych przez radnych.”, pkt 8a, o treści: „Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia dotacji dla jednostki samorządu terytorialnego na dofinansowanie zadań realizowanych przez nią zadań (zakup samochodu specjalnego-pożarniczego - drabina dla Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lesznie) oraz pkt . 13a o treści: „Podjecie uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej z budżetu gmin Krzemieniewo w 2006 r. dotyczącej współfinansowania zakupu tomografu komputerowego dla Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Lesznie”.
Radni nie wnieśli uwag do tych propozycji, przystąpiono więc do realizacji następującego porządku obrad:


  1. Otwarcie, przywitanie radnych i gości.

  2. Przyjęcie protokółu z ostatniej sesji.

  3. Zgłaszanie interpelacji.


3a. Informacja o oświadczeniach majątkowych składanych przez radnych.


  1. Podjęcie uchwały w sprawie stawek podatku od nieruchomości na 2006 r.

  2. Podjęcie uchwały w sprawie stawek podatku od środków transportowych

  3. Podjęcie uchwały w sprawie wysokości opłaty administracyjnej.

  4. Podjęcie uchwały w sprawie stawek opłaty targowej , ustalenia inkasentów i wysokości inkasa .

  5. Podjęcie uchwały w sprawie podatku od posiadania psa terminu płatności i sposobu poboru w 2006 r.


8a. Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia dotacji dla jednostki samorządu terytorialnego na dofinansowanie zadań realizowanych przez nią zadań.


  1. Podjęcie uchwały w sprawie dokonania zmian w budżecie na 2005 r.

  2. Podjęcie uchwały w sprawie programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2006 r.

  3. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia regulaminu wynagradzania dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach i przedszkolach na terenie gminy Krzemieniewo.

  4. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały nr II/12/94 z dnia 19 sierpnia 1994 r. w sprawie zasad wypłacania radnym diet oraz zwrotu kosztów podróży służbowych.

  5. Podjęcie uchwały w sprawie upoważnienia Wójta do sprzedaży w drodze przetargu mienia gminnego.


13a Podjecie uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej z budżetu gminy Krzemieniewo w 2006 r. dotyczącej współfinansowania zakupu tomografu komputerowego dla Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Lesznie”.


  1. Odpowiedzi na interpelacje.

  2. Zapytania i wolne głosy.

  3. Zakończenie.



Ad.p.2.
Protokół z ostatniej sesji przewodniczący Rady poddał pod głosowanie. Przyjęty został jednogłośnie - za jego przyjęciem głosowało 15 radnych na obecnych 15 .

Ad.p. 3
Interpelacje wnieśli:
Radny Andrzej Hofman, który zgłosił następujące problemy :
- należy usunąć suche konary drzew przy Kościele w Drobninie - w tej sprawie należy zwrócić się do Spółdzielni Mieszkaniowej,
- podziękował za wyczyszczenie rowu w Drobninie, ale jednocześnie zwrócił uwagę, że nie usunięto wyciągniętych z rowu nieczystości,
- prosił o odmalowanie znaku zakazu ruchu przy Szkole w Drobninie.
Radny Henryk Nowakowski mówił o konieczności obcięcia suchych gałęzi drzew przy drodze Pawłowice - Oporowo i potrzebie odnowienia nieczytelnej tablicy w napisem „Oporowo” w Pawłowicach.
Radny Zbigniew Ptak prosił o skierowanie wniosku do Powiatowego Rejonu Dróg w sprawie usunięcia 8 drzew na ul. Jesionowej w Garzynie; ponadto zgłosił potrzebę wymiany 3 zniszczonych koszy na śmieci i odnowienie znaku „ograniczenie prędkości”,
Radny Józef Krysztofiak wnioskował o wycięcie drzew na drodze z Garzyna do Górzna, ponieważ niebezpiecznie zawężają jezdnię i stanowią zagrożenie dla pojazdów, zwłaszcza wysokich.
Radna Henryka Przybylska mówiła również o potrzebie wycięcia drzew (wierzb) przy drodze do p. Wyzuj w Belęcinie (ograniczają one widoczność przy wyjeździe na drogę główną) i wnioskowała o postawienie tam odpowiedniego znaku drogowego; ponadto poinformowała, że pilnej naprawy wymagają urządzenia (zwłaszcza zjeżdżalnia) na placu zabaw dla dzieci w Bojanicach (być może naprawa może być wykonana jeszcze w ramach gwarancji).
Radny Jacek Stawiński poinformował, że na drodze krajowej w Garzynie brakuje znaku „skrzyżowanie dróg”.
Radny Jan Siniecki mówił o nieprzestrzeganiu przez kierowców zasad ruchu drogowego w terenie zabudowanym, zwłaszcza odnośnie prędkości pojazdów; podkreślił, że kierowców nie zrażają nawet zamontowane na jezdni progi ograniczające prędkość.

Ad.p. 3a.
Przewodniczący Rady poinformował radnych, że oświadczenia majątkowe zostały mu dostarczone przez radnych w terminie i że po ich przeanalizowaniu nie stwierdził w nich nieprawidłowości. Analizę tych oświadczeń przeprowadził także Urząd Skarbowy w Lesznie, który również nie znalazł w nich uchybień, o czym poinformował Przewodniczącego Rady w przesłanym na jego ręce piśmie. Przewodniczący poinformował ponadto, że również jego oświadczenie majątkowe, które złożył Wojewodzie Wielkopolskiemu, zostało przyjęte bez zastrzeżeń, o czym Wojewoda poinformował go także stosownym pismem.
Wójt Gminy poinformował, że oświadczenia majątkowe kierowników jednostek organizacyjnych gminy, które - zgodnie z ustawą samorządową - złożono na jego ręce, zostały zarówno przez niego jak i przez Urząd Skarbowy w Lesznie również uznane za prawidłowe; w jednym oświadczeniu Urząd Skarbowy dopatrzył się wprawdzie nieprawidłowości polegającej na nie umieszczeniu w oświadczeniu informacji o posiadaniu przez osobę składającą oświadczenie mieszkania ale ostatecznie sprawę wyjaśniono, gdy okazało się, że składający oświadczenie nie jest właścicielem mieszkania a tylko lokatorem.

Ad.p.4.
Pani Skarbnik przedstawiła uchwałę w sprawie podatku od nieruchomości na 2006 r.
W dyskusji, jaka się na ten temat wywiązała radny Jan Siniecki zapytał w jaki sposób i gdzie płacą podatki artyści występujący na terenie naszej gminy..
Wójt odpowiedział, że każda działalność, także artystyczna, jest opodatkowana i część z tych podatków w różnorodny sposób wraca do gminy.
Pani Skarbnik wyjaśniła, że osoba która prowadzi działalność gospodarczą zobowiązana jest złożyć oświadczenie o powierzchni przeznaczonej na tę działalność i od tej powierzchni ma naliczany podatek od nieruchomości.
Radny Jan Siniecki, zapytał czy w związku z wysokością stawek podatkowych w naszej gminie zmieniła się ilość firm prowadzących działalność gospodarczą.
Wójt odpowiedział, że może taką informację przedstawić na kolejnej sesji; odnosząc się do wysokości stawek podatkowych stwierdził, że są one w naszej gminie niższe niż w innych gminach ocenił, że jeżeli jakaś firma zaprzestała w bieżącym roku swej działalności to z pewnością nie z przyczyn podatkowych.
Ponieważ innych spraw nie poruszono, Przewodniczący Rady przeprowadził głosowanie nad uchwałą. Za przyjęciem uchwały głosowało 15 radnych na 15 obecnych. Uchwała została przyjęta jednogłośnie i stanowi załącznik nr 3 do niniejszego protokółu.

Ad.p.5.
Projekt uchwały w sprawie podatku od środków transportowych przedstawiła również pani Skarbnik. Podkreśliła, że proponowane stawki są takie same jak w roku bieżącym i przewidywaany dochód z tego podatku w roku 2006 będzie równał się dochodowi roku 2005.
Ponieważ nie było uwag co do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady przeprowadził głosowanie. Za jej przyjęciem głosowali wszyscy obecni radni. Uchwała została przyjęta jednomyślnie i stanowi załącznik nr 4 do protokółu.

Ad.p.6.
Uchwałę w sprawie stawki opłaty administracyjnej przedstawiła pani Skarbnik.
Uwag do przedłożonego projektu nie wniesiono. Przewodniczący Rady przeprowadził głosowanie w wyniku, którego uchwała została przyjęta jednomyślnie i stanowi załącznik nr 5 do niniejszego protokółu.
Ad.p.7.
Projekt uchwały w sprawie stawek opłaty targowej, ustalenia inkasentów i wysokości inkasa, przestawiła również Skarbnik Gminy.
Radni nie mieli pytań ani uwag, przeprowadzono więc głosowanie. Za przyjęciem uchwały na 15 obecnych radnych głosowało 14 radnych, 1 radnych wstrzymał się od głosowania. Uchwała została przyjęta większością głosów i stanowi załącznik nr 6 do nin. protokółu.
Ad.p.8
Skarbnik Gminy przedstawiła kolejny projekt uchwały - w sprawie stawki podatku od posiadania psa, terminu płatności i sposobu poboru podatku w 2006 r. Poinformowała, że proponowana stawka podatku jest taka sama jak w roku bieżącym.
Radny Józef Krysztofiak zapytał jaki jest stopień ściągalności tego podatku. W odpowiedzi pani Skarbnik oceniła, że ściągalność ta jest w miarę dobra i że jest to efektem konsekwencji w egzekwowaniu tego podatku przez Urząd Gminy w ostatnich latach.
Przystąpiono do głosowania nad uchwałą. Za jej przyjęciem głosowało 14 radnych 1 radny wstrzymał się od głosowania. Uchwała została przyjęta i stanowi załącznik nr 7 do protokółu.
Ad.p. 8 a
Projekt uchwały w sprawie udzielenia dotacji dla jednostki samorządu terytorialnego na dofinansowanie realizowanych przez nią zadań, przedstawił Wójt Gminy. Wyjaśnił, że uchwała dotyczy pomocy finansowej na zakup specjalistycznego samochodu pożarniczego dla jednostki straży pożarnej w Lesznie. Dodał, że uczestniczył w spotkaniu w starostwie powiatowym, na którym ustalono, że z wnioskami o podjęcie takich uchwał wystąpią do swoich rad miast i gmin wszyscy burmistrzowie i wójtowie z powiatu leszczyńskiego. Powiedział, że osobiście był przeciwny tym ustaleniom ponieważ uważa, że każda jednostka samorządu terytorialnego powinna realizować własne zadania ze środków jakimi sama dysponuje i wydatkować je na cele, których osiąganie może kontrolować. W tym przypadku natomiast poszczególne gminy nakłania się do inwestowania środków z ich własnych budżetów w zadania, które ustawowo do gmin nie należą i na których wykorzystanie gminy nie będą miały żadnego wpływu. Dodał jednak, że ze zrozumieniem odnosi się do argumentacji, że zakup specjalistycznego wozu pożarniczego jest niezbędny dla zapewnienia bezpieczeństwa na terenie całego powiatu, a więc także i naszej gminy, i dlatego występuje o przyjęcie przedkładanego projektu uchwały.
Po tych wyjaśnieniach, wobec braku uwag ze strony radnych, przewodniczący rady poddał projekt pod głosowanie.
Za przyjęciem uchwały głosowali wszyscy obecni radni. Uchwała została przyjęta i stanowi załącznik nr 8 do protokółu.

Ad.p.9.
Projekt uchwały w sprawie wprowadzenia zmian w budżecie gminy na 2005 r, przedstawiła pani Skarbnik. Wywiązała się dyskusja.
Radny Zbigniew Tomiński zauważył, że kwota 5.000 zł na dofinansowanie zakupu specjalistycznego samochodu pożarniczego została wydzielona ze środków ochotniczych straży pożarnych i zapytał, czy nie będzie to miało niekorzystnego wpływu na bieżącą działalność OSP w gminie.
Wójt odpowiadając wyraził pogląd, że wydanie tej kwoty nie będzie miało istotnego wpływu na działalność OSP. Podkreślił, że w tym roku strażacy z naszej gminy otrzymali już sprzęt za ok. 41 tys. zł z Urzędu Marszałkowskiego - OSP w Pawłowicach otrzymała przecinarkę do betonu i stali oraz zestaw medyczny a OSP w Krzemieniewie taki sam sprzęt oraz dodatkowo zestaw urządzeń hydraulicznych do ratowniczego rozcinania elementów metalowych. Dodał, że członkowie OSP w naszej gminie nie są nawet jeszcze w pełni przygotowani do obsługiwania takiego sprzętu.
Radny Jacek Stawiński krytycznie ocenił funkcjonowanie systemu powiadamiania straży pożarnej o groźnych, wymagających jej interwencji zdarzeniach. Jako przykład podał przypadek, gdy na miejsce drobnej „stłuczki” samochodowej przyjechały trzy wozy straży pożarnej. Pytał czyja to jest wina.
W odpowiedzi wójt wyraził pogląd, że ocena stopnia zagrożenia należy do służb ratowniczych i przyznał, że odpowiedzialne dysponowanie jednostkami strażackimi i drogim sprzętem jakimi dysponują nie jest zadaniem łatwym.
Ponieważ innych spraw nie podnoszono, Przewodniczący przeprowadził głosowanie nad uchwałą.
Za uchwałą głosowało 14 radnych, 1 radny wstrzymał się od głosowania. Większością głosów uchwała została przyjęta. Uchwała stanowi załącznik nr 9 do protokółu.

Ad.p. 10.
Sekretarz Gminy pani Longina Szulc przedstawiła projekt uchwały w sprawie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2006.
Radny Jan Siniecki zapytał czy w gminie występuje problem narkomanii.
Odpowiadając pani Sekretarz stwierdziła, że tego problemu dotychczas nie zauważono; przedkładany program przewiduje jednak szereg działań, które - podobnie jak w latach ubiegłych - ukierunkowane są na profilaktykę w tym względzie i które, jak dotychczas, okazują się skuteczne.
Przeprowadzono głosowanie nad projektem. Za przyjęciem uchwały głosowali wszyscy Radni. Uchwała została przyjęta i stanowi załącznik nr 10 do protokółu.

Ad.p.11
Wójt Gminy przedstawił projekt uchwały w sprawie ustalenia regulaminu wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkołach i przedszkolach na terenie gminy Krzemieniewo. Wyjaśnił, że tak jak w latach poprzednich, przedkładany Radzie projekt regulaminu przygotowany został w uzgodnieniu z nauczycielskimi związkami zawodowymi.
Radna AlinaWunsz prosiła o wyjaśnienie, jaką godzinę (świetlicową czy dydaktyczną), uwzględnia się w przedkładanym regulaminie jako podstawę przy obliczaniu wynagrodzenia za pracę nauczycieli w godzinach ponad normatywnych, gdyż ma to istotny wpływ na wysokość tego wynagrodzenia.
Wójt odpowiedział, że projekt nie zmienia dotychczasowych zasad obliczania tego wynagrodzenia.
Radny Jacek Stawiński zapytał dlaczego ten regulamin jest tak bardzo skomplikowany.
Wójt odpowiadając zgodził się z taką oceną systemu wynagradzania nauczycieli, jednak podkreślił, że stan taki wynika z obowiązujących aktów prawnych, głównie z karty nauczyciela, i jakiekolwiek uproszczenie go na szczeblu samorządowym jest niemożliwe..
Radna Maria Kamyczek dodała, że Rada Gminy zobowiązana jest formalnie zatwierdzić ten regulamin oraz, że dyrektorzy szkół i tak zobowiązani są do dysponowania jedynie środkami mieszczącymi się w ramach przydzielonej im subwencji oświatowej.
Ponieważ innych uwag i pytań nie zgłoszono, przewodniczący przeprowadził głosowanie. Za przyjęciem uchwały głosowało 14 radnych 1 radny wstrzymał się od głosu.
Uchwała została przyjęta większością głosów i stanowi załącznik nr 11 do protokółu

Ad. p.12.
Projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr II/12/94 Rady Gminy z dnia 19 sierpnia 1994 r. w sprawie zasad wypłacania radnym diet oraz zwrotu kosztów podróży służbowych przedstawił pan Wójt.
Wyjaśnił, że podjęcie tej uchwały jest realizacją wniosku pokontrolnego RIO, w którym stwierdzono, że podstawa prawna, według której jest obecnie wypłacana dieta przewodniczącemu Rady jest nie aktualna i że uchwała Rady powinna określać konkretnie wysokość diety przewodniczącego.
W przeprowadzonym głosowaniu uchwała została przyjęta większością głosów - za jej przyjęciem głosowało 14 radnych, 1 radny wstrzymał się od głosowania.
Uchwała stanowi załącznik nr 12 do protokółu.

Ad. p.13.
Zastępca Wójta, pan Ryszard Patelka przedstawił projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż mienia gminnego - sali gimnastycznej w Garzynie - w drodze przetargowej. Dodał, że z chwilą oddania nowej sali gimnastycznej w Drobninie, dyrektor Zespołu Szkół w Drobninie nie jest już zainteresowany użytkowaniem sali w Garzynie
Po odczytaniu projektu uchwały radna Maria Kamyczek stwierdziła, że jej zdaniem zbyt pochopnie gmina zamierza pozbyć się tej sali; dodała, że przecież zagospodarować i użytkować tę salę mogłaby szkoła w Garzynie.
Wójt odpowiadając argumentował, że obecnie do szkoły w Garzynie uczęszcza 74 dzieci i że ilość ta będzie się w najbliższych latach zmniejszać, co jednocześnie prawdopodobnie spowoduje konieczność przekształcenia tej szkoły z obecnej 4-klasowej w 3-klasową i będzie skutkować dalszym zmniejszeniem liczby dzieci. Koszty utrzymania sali będą zbyt wysokie by mogła im tak mała szkoła podołać. Dodał, że pani dyrektor szkoły w Garzynie już obecnie nie widzi możliwości zagospodarowania i bieżącego utrzymania sali ze środków jakimi dysponuje.
Radna Kamyczek poprosiła sołtysa wsi Garzyn, radnego Zbigniewa Ptaka, o opinię, jak mieszkańcy Garzyna mogą przyjąć zamiar sprzedaży sali.
Radny Zbigniew Ptak odpowiedział, że mieszkańcy Garzyna ze zrozumieniem przyjmują argumentację pani dyrektor szkoły, która twierdzi że nie jest w stanie utrzymać takiego obiektu.
Wójt zabierając głos stwierdził, że jest gotów wycofać przedstawiony projekt uchwały i odstąpić od zamiaru sprzedaży sali, jednak w takim przypadku w przyszłorocznym budżecie należy przeznaczyć odpowiednie środki na remont i utrzymanie tego obiektu i że decyzja w tej sprawie należy do Rady.
Radna Maria Kamyczek podkreśliła, że decyzję o sprzedaży takiego obiektu należy podejmować bardzo rozważnie, gdyż w istocie chodzi o dobro dzieci a sprzedaż sali bezpowrotnie pozbawi je możliwości korzystania z tego typu obiektu, położonego w dodatku tak blisko szkoły.
Radny Zbigniew Tomiński, związany zawodowo z wychowaniem fizycznym w szkołach, zdecydowanie przeciwstawił się zamiarowi sprzedania sali. Argumentował, że nie zgadza się na tak łatwe pozbycie się sali tylko dlatego, że obecna pani dyrektor szkoły nie chce jej użytkować. Podkreślił, że podnoszone dziś argumenty mające uzasadniać sprzedaż sali mogą się okazać za kilka lat zupełnie nieistotne - inny dyrektor lub inne, trudne dziś do przewidzenia uwarunkowania, mogą całkowicie zmienić ocenę i potrzebę istnienia sali w Garzynie.
Uwzględniając powyższe opinie, wójt stwierdził, że wycofuje przedstawiony projekt uchwały ale jednocześnie prosi radnych aby podczas prac nad przyszłorocznym budżetem gminy przewidzieli odpowiednie środki na remont i utrzymanie sali. Ponadto dodał, że dla prawidłowego funkcjonowania sali konieczne będzie zatrudnienie pracownika odpowiedzialnego za ten obiekt i że na ten cel należy przeznaczyć także dodatkowe środki finansowe.
Radna Alina Wunsz powiedziała, że nie rozumie dlaczego nie jest zainteresowany przejęciem tej sali dyrektor szkoły w Belęcinie. Mówiła, że uzasadnianie tego uciążliwością dojazdów czy dowożenia dzieci na zajęcia nie jest dla niej przekonujące, gdyż zawsze możliwe jest takie rozplanowanie zajęć szkolnych, by dojazdy nie były dla dzieci uciążliwe. Zanim zostanie zrealizowana powstanie koncepcja budowy nowej sali gimnastycznej w Belęcinie, dzieci będą przecież i tak pokrzywdzone przez samą konieczność odbywania lekcji wychowania fizycznego na korytarzach szkoły.
Przewodniczący Rady przyjął wniosek Wójta o wycofanie projektu uchwały i w związku z tym debata nad tym punktem obrad została zakończona.

Ad.p.13 a
Kolejny projekt uchwały dotyczący udzielenia pomocy finansowej Wojewódzkiemu Szpitalowi Zespolonemu w Lesznie na zakup tomografu komputerowego, przedstawił wójt.
Wyjaśnił, że proponowana w projekcie uchwały kwota 50 tys. zł jest wprawdzie niewielka w stosunku do całkowitego kosztu tomografu szacowanego na około 5 mln. zł., ale że istnieje możliwość pozyskania na ten cel środków unijnych z tzw. funduszu norweskiego, pod warunkiem, że lokalne samorządy będą współfinansować to przedsięwzięcie. Dodał, że podobne uchwały będą podejmować także inne samorządy w regionie leszczyńskim
Radna Maria Kamyczek poparła projekt podkreślając, zakup tomografu dla leszczyńskiego szpitala jest z pewnością uzasadniony i że urządzenie to będzie wykorzystywane z pożytkiem dla całego regionu, także dla mieszkańców naszej gminy.
Innych uwag radni nie zgłosili, przewodniczący przeprowadził więc głosowanie..
Za przyjęciem uchwały głosowali wszyscy radni. Uchwała stanowi załącznik nr 13 do niniejszego protokółu.

Ad.p.14
Na zgłoszone interpelacje odpowiedział Wójt Gminy,


  • wycinanie suchych gałęzi na drzewach przy drogach powiatowych będzie wykonywane przez Powiatowy Rejon Dróg w Lesznie,

  • Powiatowy Rejon Dróg zwrócił się już do naszego Urzędu Gminy o wydanie pozwolenia na usunięcie suchych drzew przy drodze Garzyn-Górzno (taka jest procedura); zgodę taką Urząd wyda po otrzymaniu niezbędnej w tej sprawie opinii konserwatora zabytków przyrody, na którą właśnie Urząd oczekuje. Po jej otrzymaniu drzewa będą usuwane.

  • Wszystkie uszkodzone znaki drogowe będą sukcesywnie naprawiane.

  • Sprawę dodatkowego oznakowania wyjazdu na drogę krajową w Garzynie Urząd Gminy przekaże do rozpatrzenia Powiatowemu Zarządowi Dróg.

  • Konieczność przestrzegania przepisów ruchu drogowego przez kierowców, wójt uznał za rzecz zupełnie oczywistą i całkowicie podzielił stanowisko radnego Jana Sinieckiego, że jazda z nadmierną prędkością w terenie zabudowanym jest bardzo niebezpieczna i naganna.



Ad. 15
W wolnych głosach i wnioskach głos zabrał Sołtys wsi Nowy Belęcin pan Tadeusz Wojtkowiak, który poinformował, że na skrzyżowaniu dróg w Belęcinie, przy zjeździe z drogi głównej do Karchowa, jest pokaźna wyrwa w jezdni; prosił by to zostało naprawione.
Sołtys wsi Zbytki pan J. Serwatka podkreślił, że na drodze krajowej są już tak głębokie koleiny, że utrudniają mieszkańcom zjazd do posesji.
Wójt w odpowiedzi oświadczył, że o naprawienie jezdni w Karchowie Urząd Gminy zwróci się do Powiatowego Rejonu Dróg. Odnośnie kolein na drodze krajowej wójt stwierdził, że w najbliższym czasie, być może wiosną 2006 roku, droga ta będzie najprawdopodobniej modernizowana i wtedy należy oczekiwać, że problem przestanie istnieć.
Sołtys wsi Oporówko p. J.Sobecki poinformował zebranych, iż uczestniczył w posiedzeniu Wielkopolskiej Izby Rolniczej, gdzie poruszono problem uregulowania spraw związanych z klasyfikacją gruntów przez rolników. Aby usprawnić i obniżyć koszt załatwienia powyższej sprawy dla rolnika, sołtys może zebrać w swojej wiosce takie wnioski i złożyć jako zbiorówkę w instytucji dokonującej klasyfikacji.

Radny Zbigniew Tomiński zgłosił potrzebę wykonania następujących robót:


  • wyczyszczenie przystanków autobusowych

  • zebranie poboczy przy drogach Pawłowice Kociugi i Pawłowice - Oporowo, (prace te powinny być wykonywane przed zimą),

  • wycięcie krzewów przy rampie kolejowej w Pawłowicach; podkreślił, że slużby Starostwa Powiatowego wykosiły pobocze, a nie usunęły krzewów.

  • naprawienie i wyrównanie chodnika przy szkole w Pawłowicach,

  • kontrolowanie wywożenia śmieci - porzucane są na polach.


W odpowiedzi wójt stwierdził, że zgłoszone prace będą sukcesywnie wykonywane.
Sołtys wsi Zbytki zgłosił konieczność wycięcia krzewów na polnej drodze prowadzącej ze Zbytków do Górzna.
Ponieważ innych spraw nie poruszono, przewodniczący zaproponował radnym, by po zakończeniu sesji wszyscy jej uczestnicy udali się do Szkoły w Drobninie i obejrzeli nową sali gimnastyczną, której budowę właśnie zakończono. Radni zaakceptowali tę propozycję. Przewodniczący podziękował zebranym za udział w sesji i zamknął obrady, po czym wszyscy zebrani udali się (nowym autobusem szkolnym) do Drobnina.
Wizytę w sali gimnastycznej w Drobninie zakończono o godz. 1700.


Protokółowała:
 
Przewodniczący Rady Gminy
     

(Bogusława Stróżyńska)
 
(Stanisław Osięgłowski)







9




Informacje powiązane:

- jednostki i podmioty:



Typ dokumentu: Protokoły z sesji Rady
Kadencja: Kadencja IV (2002 - 2006)
Autor informacji: Longina Szulc
Informację wprowadził: Tomasz Stachowiak
Opublikowany dnia: 2005-11-08
Wprowadzony do BIP dnia: 2007-08-01 (przeniesienie danych z poprzedniej wersji BIP)
Zmian: 0




Serwis używa cookies aby zapamiętać otwartą sesję i ewentualne dane o logowaniu.
Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to.



Instrukcja Statystyki Wyszukiwarka Redakcja BIP Archiwum Strony usunięte