GMINA KRZEMIENIEWO
Osoby Jednostki Dokumenty Tematy Strona WWW Urzędu

to jest archiwalna strona BIP do dnia 18 maja 2020
Aktualna strona znajduje się pod adresem
www.bip.krzemieniewo.pl

Strona główna » Dokumenty » Protokoły z sesji Rady » PROTOKÓŁ NR XX/ 20 /2005

PROTOKÓŁ NR XX/ 20 /2005

Numer dokumentu: 20
Rok: 2005

PROTOKÓŁ NR XX/ 20 /2005
z obrad XX Sesji Rady Gminy w Krzemieniewie
w dniu 25 lutego 2005 r.


Obrady XX Sesji Rady Gminy odbyły się 25 lutego 2005 r. o godz. 13oo w Sali Urzędu Gminy Krzemieniewo.
Obrady prowadził przewodniczący Rady Gminy Stanisław Osięgłowski.

Po otwarciu obrad i powitaniu radnych, sołtysów (listy obecności: załączniki nr 1 i 2) oraz wójta, zastępcy wójta, sekretarza gminy i skarbnika gminy, przewodniczący Rady przedstawił projekt porządku obrad.

Uwag nie wniesiono, przyjęty zatem został następujący porządek obrad:


  1. Otwarcie, przywitanie radnych i gości.

  2. Przyjęcie protokółu z ostatniej Sesji.

  3. Zgłaszanie interpelacji.

  4. Podjęcie uchwały w sprawie dokonania zmian w budżecie gminy na 2005 r.

  5. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia regulaminu wynagrodzeń dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach i przedszkolach na terenie gminy Krzemieniewo.

  6. Podjęcie uchwały w sprawie przedłużenia funkcjonowania zespołów szkół.

  7. Odpowiedzi na interpelacje.

  8. Wolne głosy i wnioski

  9. Zakończenie.



Ad.p.2.
Protokół z ostatniej sesji został przyjęty - na obecnych na sesji 15 radnych za jego przyjęciem głosowało 15.

Ad.p.3.
Radny Zbigniew Tomiński zabrał głos w sprawie obowiązku utrzymywania przez mieszkańców porządku przy posesjach; postulował, by mobilizować mieszkańców gminy i przypominać im o konieczności m.in. usuwania śniegu przy posesjach.

Ad.p. 4
Przewodniczący Rady poinformował, że projektowane zmiany w budżecie były już omawiane na posiedzeniach komisji i że są zawarte w dostarczonym radnym projekcie uchwały. Otworzył dyskusję nad przedłożonym projektem.
Radny Jacek Skawiński poprosił o uzasadnienie wprowadzenia zmiany wysokości dotacji oświatowej.
Pani Skarbnik odpowiadając poinformowała, że zmiana ta wynika z konieczności uwzględnienia w budżecie wytycznych przesłanych do Urzędu Gminy z Ministerstwa Finansów.
Ponieważ nie zgłoszono żadnych uwag, Przewodniczący przeprowadził głosowanie nad uchwałą.
Za przyjęciem uchwały głosowali wszyscy radni, tj. 15 obecnych na sesji radnych.
Uchwała została więc przyjęta jednogłośnie i stanowi załącznik nr.3 do protokółu.

Ad.p. 5.
Projekt uchwały w sprawie ustalenia regulaminu wynagrodzeń dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach i przedszkolach na terenie gminy Krzemieniewo przedstawił pan Wójt.
Uzasadniając projekt wójt poinformował, że uchwala - w przypadku jej przyjecia przez Radę - powinna obowiązywać od 1 stycznia br., oraz że projekt ten przeszedł już fazę uzgodnień i konsultacji z nauczycielskimi związkami zawodowymi.
Przewodniczący Rady, przypominając że projekt jest już radnym znany - był bowiem omawiany na posiedzeniach komisji Rady - zaproponował by przejść do dyskusji nad projektem, z pominięciem ponownego czytania dość obszernego tekstu. Radni zaakceptowali tę propozycję.
W ramach dyskusji radna Maria Kamyczek, oznajmiła, że skoro proponowana uchwała jest zgodna z obowiązującymi przepisami i została wcześniej przekonsultowana i zaakceptowana przez obie zainteresowane strony, to - jej zdaniem - Rada powinna projekt przyjąć nie wprowadzając do niego żadnych zmian.
Nikt więcej w dyskusji nie zabrał głosu. Przewodniczący przeprowadził głosowanie - za przyjęciem uchwały głosowali wszyscy radni.
Przyjęta uchwała stanowi załącznik nr 4 do protokółu.

Ad.p.6
Projekt uchwały w sprawie przedłużenia funkcjonowania zespołów szkół. przedstawił Wójt Andrzej Pietrula . Uzasadniając projekt wójt podkreślił, że uchwała ta w istocie będzie sankcjonować od strony formalno-prawnej zasady funkcjonowania tych zespołów jakie obowiązują obecnie.
W wyniku przeprowadzonego głosowania radni przyjęli uchwałę jednomyślnie. Stanowi ona załącznik nr 5 do protokółu.

Ad.p.7.

Odpowiadając na zgłoszoną interpelację Wójt przypomniał, że na obowiązek utrzymywania przez mieszkańców porządku na chodnikach przed posesjami zwrócono uwagę m. in. w specjalnym artykule jaki na ten temat ukazał się w gazetce gminnej. Mieszkańcy nie wywiązujący się nadal z tego obowiązku, powinni się liczyć z tym, że za uchylanie się od obowiązku utrzymania porządku przed obejściami mogą ponieść konsekwencje ze strony policji - nie tylko w formie upomnień ale i mandatów karnych.
Ponadto wójt dodał, że w Urzędzie Gminy rozważana jest możliwość zakupienia odpowiedniego sprzętu (kosiarko-odśnieżarki) do utrzymywania porządku na należących do gminy drogach i stale rozbudowywanych ścieżkach rowerowych.

Ad.p.8.

W wolnych głosach i wnioskach głos zabrał Sołtys wsi Bojanice pan Jan Andrzejewski, Mówił o tym, że jeden z mieszkańców Bojanic doprowadził do spiętrzenia wody na swoim stawie, w wyniku czego woda dostaje się do piwnic innych mieszkańców wsi. Prosił o interwencję w tej sprawie.
Radny Jan Siniecki:


  • zapytał o możliwość zamontowania w Krzemieniewie bankomatu,

  • wnioskował o wyasygnowanie pewnych środków z budżetu gminy na dofinansowanie policji,

  • pytał, czy do gminy wpływają jakiekolwiek środki finansowe z funduszy unijnych,

  • zaproponował podniesienie diet dla radnych.


Radny Zbigniew Tomiński - poruszył sprawę niszczejącego budynku po byłej mleczarni w Krzemieniewie; podkreślił, że nie jest on dobrą wizytówką gminy.
Radna Henryka Przybylska mówiła o zagrożeniu jakie dla mieszkańców gminy stanowią wałęsające się bezpańskie psy - zapytała jak sołtysi mają ten problem rozwiązywać; prosiła także o informację o stopniu zainteresowania mieszkanek gminy przeprowadzonymi profilaktycznymi badaniami mammograficznymi.
Radny Zbigniew Ptak pytał o planowany już wcześniej zakup autobusu dla przewozu dzieci szkolnych - kiedy autobus zostanie zakupiony.
Na zgłoszone zapytania Wójt odpowiedział następująco:


  • w sprawie zainstalowania w Krzemieniewie bankomatu, przeprowadzono rozmowy z bankiem, który obsługuje budżet gminy, jednak bank ten nie jest zainteresowany postawieniem bankomatu. W tej samej sprawie były również przeprowadzone rozmowy z firmą EURONET, która zajmuje się tylko bankomatami jednak również i ta firma twierdzi, że operacje dokonywane na terenie gminy nie zwróciłyby jej kosztów postawienia bankomatu.

  • odnosząc się do sprawy dofinansowania Policji ze środków budżetowych gminy wójt stwierdził, że podobne wnioski dość często spływają także od innych organizacji i instytucji (np. od Straży Pożarnych), które z założenia powinny być finansowane z budżetu państwa. Podkreślił, że jest zwolennikiem wydatkowania gminnych środków budżetowych tylko na zadania, które należą do obowiązków gminy. Dodał, że znaczna część problemów finansowych takich służb jak policja czy straż pożarna wynika z nieracjonalnego wydatkowania przez nie środków którymi dysponują a ponadto, że finansowanie - zwłaszcza policji - przez samorząd gminny zawsze byłoby obarczone pewną dwuznacznością co do intencji takiego wsparcia finansowego.

  • Co do środków finansowych z funduszy unijnych jakie pozyskują gospodarstwa i przedsiębiorstwa z naszej gminy wójt podkreślił, że pełne informacje co do skali i zaawansowania procesu wsparcia naszych mieszkańców posiadają jedynie powołane do tego specjalistyczne agencje rządowe. Urząd Gminy nie dysponuje żadnymi danymi co do skali zaawansowania tego procesu. Podkreślił natomiast, że gmina ma realne szanse na pozyskanie znaczącego wsparcia z funduszy unijnych inwestycji jaką jest planowana budowa nowej drogi Belęcin-Bojanice. Na pozyskanie środków unijnych na inne, mniejsze inwestycje w gminie (np. na ul. Spółdzielczą w Krzemieniewie) szanse są raczej niewielkie.

  • co do możliwości podwyższenia diet radnych wójt oświadczył, że sprawa ta jest wyłącznie wewnętrzną sprawą Rady.

  • Urząd Gminy nie ma żadnego wpływu na stan budynku po byłej mleczarni w Krzemieniewie - budynkiem aktualnie dysponuje likwidator spółdzielni mleczarskiej a wszelkie próby wyegzekwowania od niego przeprowadzenia remontu tego budynku były nieudane ze względu na to, że koszty ewentualnego remontu byłyby wyższe od wartości budynku.

  • Sprawa bezpańskich psów jest rzeczywiście poważnym problemem występującym prawie w każdej wsi i nie tylko w naszej gminie. Do wyłapywania takich psów można wynająć zajmującą się tym, specjalistyczną firmę ale jest to usługa za której wykonanie trzeba płacić i otwarte zostaje wówczas pytanie kto i z jakich środków ma te koszty pokrywać. Wójt podkreślił, że to właściciel jest odpowiedzialny za swojego psa i to on powinien dopilnować aby pies był zawsze pod jego kontrolą i przebywał wyłącznie na terenie zagrody.

  • Profilaktyczne badania mammograficzne cieszyły sie dużym zainteresowaniem i podobne akcje będą przez gminę organizowane w przyszłości

  • Ponieważ nie udało się pozyskanie dotacji na autobus szkolny, zostanie on zakupiony z zachowaniem normalnej procedury przetargowej. Cena takiego autobusu wynosi około 400 tys. zł.,


W dalszej części wolnych głosów i wniosków Sołtys wsi Zbytki wyraził żal, że w jego wsi nie jest realizowana planowana wcześniej inwestycja drogowa podczas gdy w innych wsiach, z których sołtysi są jednocześnie radnymi, inwestycje są realizowane.
Wójt odpowiadając przypomniał, że w pierwotnym planie budżetu w Zbytkach miała być budowana ścieżka rowerowa. Z inwestycji tej nie zrezygnowano a jedynie odłożono ją nieco w czasie - związane jest to z przygotowywaną właśnie przebudową drogi krajowej Leszno- Gostyń w ramach której wybudowane zostaną nowe skrzyżowania z drogami lokalnymi, w tym także skrzyżowanie w Zbytkach. Od zakresu prac które zostaną wykonane przy przebudowie drogi krajowej zależy zarówno zakres inwestycji gminnej jak i konkretny przebieg planowanej ścieżki rowerowej w terenie. Istnieją podstawy by przewidywać, iż w rezultacie w najbliższym czasie we wsi Zbytki zostanie łącznie zainwestowane znacznie więcej środków niż pierwotnie założono w budżecie gminy
Radny Jan Siniecki zapytał w czyjej gestii leży budowa parkingu przy kościele w Drobninie.
Wójt odpowiedział, że tego typu inwestycja jest najczęściej sprawą parafii. W tym konkretnym przypadku jednak dodatkowym problemem który należałoby przede wszystkim rozwiązać przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac jest ustalenie własności gruntu - w tym przypadku terenu po byłym, zasypanym już stawie w pobliżu kościoła - a to może okazać się obecnie dość trudne ze względu toczące się postępowanie w sprawie roszczeń byłych właśicieli wielu innych gruntów na terenie Drobnina.
Radny Zbigniew Tomiński zapytał, dlaczego nie postawiono pojemnika na śmieci przy cmentarzu w Pawłowicach po wybudowaniu tam nowego parkingu.
Wójt odpowiedział, że w miejsce poprzedniego śmietnika zostały postawione pojemniki na odpady segregowane - szkło, plastik oraz papier natomiast pozostałe odpady można składować w drugim, istniejącym nadal w innym miejscu śmietniku, który nie został zlikwidowany.
Radna Alina Wunsz, tytułem przypomnienia, poruszyła sprawę ufundowania przez radnych nagrody dla wyróżniających się gimnazjalistów. Podkreśliła, że zbiórkę pieniędzy przeznaczonych na ten cel radni powinni w swoim gronie przeprowadzić przed zakończeniem roku szkolnego.

Ponieważ innych spraw nie poruszano Przewodniczący Rady poinformował, że kolejna sesja rady będzie sesją absolutoryjną i że zostanie zwołana najprawdopodobniej 29 lub 30 marca br., t.j. we wtorek lub w środę po świętach wielkanocnych, po czym podziękował wszystkim za udział w sesji i obrady zamknął.


Protokółowała:
 
Przewodniczący Rady Gminy
     

(Bogusława Stróżyńska)
 
(Stanisław Osięgłowski)











4




Informacje powiązane:

- jednostki i podmioty:



Typ dokumentu: Protokoły z sesji Rady
Kadencja: Kadencja IV (2002 - 2006)
Autor informacji: Longina Szulc
Informację wprowadził: Tomasz Stachowiak
Opublikowany dnia: 2005-02-25
Wprowadzony do BIP dnia: 2007-08-01 (przeniesienie danych z poprzedniej wersji BIP)
Zmian: 0




Serwis używa cookies aby zapamiętać otwartą sesję i ewentualne dane o logowaniu.
Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to.



Instrukcja Statystyki Wyszukiwarka Redakcja BIP Archiwum Strony usunięte