GMINA KRZEMIENIEWO
Osoby Jednostki Dokumenty Tematy Strona WWW Urzędu

to jest archiwalna strona BIP do dnia 18 maja 2020
Aktualna strona znajduje się pod adresem
www.bip.krzemieniewo.pl

Strona główna » Dokumenty » Protokoły z sesji Rady » PROTOKÓŁ NR IX/9/2003

PROTOKÓŁ NR IX/9/2003

Numer dokumentu: 9
Rok: 2003

PROTOKÓŁ NR IX/ 9 /2003
z obrad IX Sesji Rady Gminy w Krzemieniewie
w dniu 31 października 2003 r.


Obrady IX Sesji Rady Gminy odbyły się 31 października 2003 r. o godz. 13oo w sali Urzędu Gminy w Krzemieniewie.
Obrady prowadził przewodniczący Rady Gminy Stanisław Osięgłowski.

Po otwarciu obrad i powitaniu obecnych radnych i sołtysów (listy obecności: załączniki nr 1 i 2) oraz wójta, zastępcy wójta, sekretarza gminy i skarbnika gminy, przewodniczący Rady zaproponował aby w przedłożonym radnym porządku obrad zmienić kolejność punktu 4 i 3. Uwag do tej propozycji nie wniesiono, przyjęty zatem został następujący porządek obrad:


  1. Otwarcie, przywitanie radnych i gości.

  2. Przyjęcie protokółu z ostatniej Sesji.

  3. Ślubowanie Radnego.

  4. Zgłaszanie interpelacji.

  5. Uzupełnienie składu komisji Rady

  6. Wybory ławników.

  7. Podjęcie uchwały w sprawie wniesienia udziałów do Miejskiego Zakładu Oczyszczania Spółka z o.o. w Lesznie.

  8. Podjęcie uchwały w sprawie dokonania zmian w budżecie na 2003 r.

  9. Podjęcie uchwały w sprawie wydatków nie wygasających.

  10. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały nr II/12/94 z dnia 19 sierpnia 1994 r. w sprawie zasad wypłacania radnym diet oraz zwrotu kosztów podróży .

  11. Podjęcie uchwały w sprawie dodatku specjalnego dla Wójta.

  12. Informacja nt. oświadczeń majątkowych.

  13. Odpowiedzi na interpelacje.

  14. Zapytania i wolne głosy.

  15. Zakończenie.



Ad.p.2.
Protokół z ostatniej sesji, został przyjęty jednomyślnie - na obecnych na sesji 14 radnych za jego przyjęciem głosowało 14.

Ad.p. 3
Przewodniczący przedstawił radnym nowo wybranego w wyborach uzupełniających w dniu 8 września 2003 r. radnego pana Jana Sinieckiego i wręczył mu - w imieniu nie mogącego uczestniczyć w sesji przewodniczącego Gminnej Komisji Wyborczej - „Zaświadczenie o wyborze na radnego”.
Następnie przewodniczący Rady poprosił wszystkich radnych o powstanie i - zwracając się do radnego Jana Sinieckiego - odczytał teść roty ślubowania. (załącznik nr 3). Radny odpowiedział „ślubuję”.
Po ślubowaniu przewodniczący Rady złożył panu Sinieckiemu gratulacje i podkreślił, że od tego momentu jest on już pełnoprawnym radnym. Jednocześnie poprosił go o zastanowienie się i zdeklarowanie jeszcze na obecnej sesji, w której z trzech stałych komisji Rady chciałby pracować.

Ad.p.4

Przewodniczący Rady poprosił radnych o zgłaszanie interpelacji :
Radny Zbigniew Ptak - zgłosił konieczność usunięcia zagrażającego bezpieczeństwu drzewa przy ul Kasztanowej 8 w Garzynie.
Radny Jan Siniecki - mówił o niebezpiecznych zjazdach przy drogach powiatowych oraz o konieczności przebudowy skrzyżowania dróg przy zajeździe „Dobrodziej”; pytał także o aktualny stan uzgodnień administracyjnych dotyczących ograniczenia ruchu ciężkich pojazdów na drodze z Karchowa do Bojanic oraz naprawy tej drogi.
Radny Józef Krysztofiak, nawiązując do potrzeby stałego kontrolowania i utrzymywania w należytym stanie gminnych dróg gruntowych zasugerował, że Urząd Gminy mógłby do tych prac skorzystać ze specjalistycznej maszyny, jaką do takich właśnie prac zakupiło ostatnio Nadleśnictwo Karczma Borowa. Ponadto mówił o konieczności podejmowania przez Urząd Gminy wszelkich możliwych działań zapobiegających zaśmiecaniu przydrożnych rowów i gminnych lasów.
Radna Pani Maria Przybylska - mówiła o konieczności postawienia znaku zakazu zatrzymywania się na odcinku drogi w Pawłowicach - przy posesji pana Pawła Wierzbickiego.
Radny Andrzej Hofmam - prosił o informację, do kiedy rolnicy mogą składać wnioski o przyznanie kwot mlecznych, ponieważ w środkach masowego przekazu podano, że termin oddawania wniosków został przedłużony do końca listopada, a dzisiaj na zebraniu dowiedział się, że termin ten mija 31 października b.r.; pytał także czy Urząd Gminy będzie nadal wystawiał zainteresowanym rolnikom zaświadczenia o posiadaniu gospodarstw.
Radny Józef Krysztofiak - poruszył sprawę nasilania się na drogach gminnych ruchu pojazdów o dużej ładowności. Mówił o potrzebie poszukiwania środków zaradczych, gdyż ten ciężki transport powoduje szybkie niszczenie dróg, które nie są przystosowane do takich obciążeń.

Ad.p. 5.
Przewodniczący Rady zapytał radnego Jana Sinieckiego, czy podjął już decyzję, w której Komisji Rady Gminy chciałby pracować. Radny odpowiedział, że jest zainteresowany pracą w Komisji Rewizyjnej, w której pracach uczestniczył już w poprzedniej kadencji.
Wobec powyższego przewodniczący Rady poprosił Panią Sekretarz Gminy o przedstawienie projektu uchwały Rady w sprawie zmiany uchwały nr I/3/2002 Rady Gminy Krzemieniewo z dnia 19 listopada 2002 r. w sprawie powołania Komisji Rewizyjnej Rady Gminy.
Po przedstawieniu projektu Przewodniczący Rady przeprowadził głosowanie nad uchwałą. Za przyjęciem uchwały głosowali wszyscy obecni radni.
Uchwała została więc przyjęta jednogłośnie i stanowi załącznik nr 4 do protokółu.

Ad. p.6.

W kolejnym punkcie obrad przewodniczący Rady zwrócił się do radnej Aliny Wunsz - przewodniczącej Zespołu Opiniującego kandydatów na ławników o przedstawienie informacji o wynikach prac Zespołu
Pani Alina Wunsz poinformowała, że Zespół spotykał się w tej sprawie dwukrotnie i odczytała protokół z jego prac (załącznik nr 5).
Następnie Sekretarz Gminy pani Longina Szulc przypomniała, że wyboru ławników do Sądu Rejonowego w Gostyniu i Sądu Okręgowego w Poznaniu - Ośrodek Zamiejscowy w Lesznie, Rada dokonuje w głosowaniu tajnym i przedstawiła procedurę głosowania (informacja ta stanowi załącznik nr 6)
W związku z powyższym Przewodniczący Rady poprosił o zgłaszanie kandydatów do Komisji Skrutacyjnej.
Zgłoszono następujących radnych :


      1. Jacek Stawiński

      2. Henryka Przybylska

      3. Maria Przybylska


Każdy ze zgłoszonych radnych wyraził zgodę na pracę w Komisji. W przeprowadzonym głosowaniu, radni jednomyślnie zaakceptowali powyższy skład Komisji Skrutacyjnej
Komisja przystąpiła do pracy - przygotowano i rozdano radnym karty do głosowania; po zebraniu kart do urny komisja skrutacyjna przystąpiła do liczenia głosów a dla pozostałych radnych przewodniczący Rady ogłosił 10 minutową przerwę.

Po przerwie przewodniczący Komisji Skrutacyjnej pan Jacek Stawiński odczytał protokóły komisji z wyboru ławników do Sądu Rejonowego w Gostyniu oraz z wyboru ławnika do Sądu Okręgowego w Poznaniu - Ośrodek Zamiejscowy w Lesznie. Protokóły stanowią załączniki nr 7 i 8 do niniejszego protokółu.
W związku z dokonanym wyborem Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały w sprawie wyboru ławników do Sądu Rejonowego i Sądu Okręgowego.
Wszyscy obecni radni głosowali za przyjęciem uchwały; stanowi ona załącznik nr 9 do protokółu.

Ad. p.7.

Wójt Gminy pan Andrzej Pietrula przedstawił projekt uchwały Rady w sprawie wniesienia udziałów do Miejskiego Zakładu Oczyszczania Sp. z o.o. z siedzibą w Lesznie.
Po przedstawieniu tego projektu wywiązała się dyskusja.
Zastanawiano się nad konsekwencjami jakie mogą wynikać dla mieszkańców naszej gminy po ewentualnym przystąpieniu gminy do powstającej Spółki. Mówiono m.in. o obawach związanych z możliwością wzrostu opłat za wywóz śmieci poza gminę.
Ze zrozumieniem odniósł się do tych wątpliwości Wójt. Podkreślił, że powoli zapełnia się pierwsza kwatera oddanego do użytku przed paroma laty gminnego wysypiska śmieci i w związku z tym należy rozważyć jakie rozwiązanie problemu składowania odpadów będzie w przyszłości dla naszej gminy korzystniejsze - czy gmina powinna samodzielnie, tylko z własnych środków, kontynuować rozbudowę i uruchomić drugą kwaterę wysypiska w Krzemieniewie, czy przystąpić do dużego, ponadgminnego przedsięwzięcia i stać się udziałowcem spółki Miejskiego Zakładu Oczyszczania. Wójt dodał, że przy rozstrzyganiu tej kwestii decydujące znaczenie będą miały względy ekonomiczne. Podkreślił, że na realizację tego typu inwestycji można pozyskać znaczne środki z funduszów Unii Europejskiej i że większą szansę na wsparcie środkami unijnymi mają inwestycje większe, o zasięgu większym niż teren jednej gminy. Przy małych, gminnych przedsięwzięciach należy liczyć tylko na budżet własny. Z tych też względów uzasadnione wydaje się być przystąpienie gminy do powstającej spółki MZO, tym bardziej, że na obecnym etapie wiąże się to jedynie z wpłaceniem symbolicznej kwoty 8?? zł. udziałów i nie oznacza jeszcze przyjęcia przez gminę jakichkolwiek zobowiązań finansowych a jedynie stwarza możliwość skorzystania z unijnej pomocy w przyszłości.
Radna Maria Kamyczek podzieliła zdanie Wójta, że udział w kapitale spółki jest symboliczny a korzyści dla gminy mogą być w przyszłości duże. Poinformowała, że Spółdzielnia Mieszkaniowa w Pawłowicach korzysta z usług Miejskiego Zakładu Oczyszczania i że mieszkańcy Pawłowic są z tych usług bardzo zadowoleni.
Przewodniczący Rady poddał przedłożony przez Wójta projekt uchwały pod głosowanie. Wszyscy obecni radni głosowali za jej przyjęciem. Uchwała stanowi załącznik nr 10 do protokółu.

Ad.p.8.

W kolejnym punkcie obrad Skarbnik Gminy pani Dorota Andrzejewska przedstawiła projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie na 2003 rok.
Uwag do proponowanych zmian nie wniesiono.
Radna Maria Kamyczek podziękowała za wcześniejsze przesłanie radnym tego jak i pozostałych projektów uchwał, co dało radnym możliwość szczegółowego zapoznania się dokumentami uchwalanymi na sesji.
Przeprowadzono głosowanie nad uchwałą. Uchwała została przyjęta jednomyślnie - za jej przyjęciem głosowali wszyscy obecni radni. Uchwała stanowi załącznik nr 11 do protokółu.



Ad.p.9.
Skarbnik Gminy odczytała treść projektu uchwały w sprawie ustalenia wykazu wydatków, które nie wygasają z upływem 2003 r.
Wyjaśniła, że środki w wysokości 326 tys. zł przeznaczone będą na budowę sali gimnastycznej w Drobninie oraz na budowę drogi Bojanice - Krzywiń.
Za podjęciem uchwały głosowali wszyscy radni.
Uchwała została przyjęta jednogłośnie i stanowi załącznik nr 12 do protokółu.

Ad.p. 10
Projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały nr II/12/94 Rady Gminy Krzemieniewo z dnia 19 sierpnia 1994 r. w sprawie zasad wypłacania radnym diet oraz zwrotu kosztów podróży służbowych przedstawił Wójt
Wyjaśnił, że potrzeba zmiany uchwały Rady Gminy z 1994 roku wynika jedynie z konieczności dostosowania zapisów uchwały do obecnie obowiązujących uregulowań prawnych (dotyczących m.in. definicji „najniższego wynagrodzenia”) i że uchwała ta praktycznie nie zmienia dotychczasowych zasad zarówno ustalania wysokości jak i sposobu wypłacania radnym diet.
Przeprowadzono głosowanie, w wyniku którego przedstawiony projekt został przez radnych przyjęty jednomyślnie. Uchwała stanowi załącznik nr 13 do protokółu.

Ad.p.11.

Skarbnik Gminy odczytała projekt uchwały w sprawie dodatku specjalnego dla Wójta.
Przypomniała, że w listopadzie b.r. kończy się 1-roczny okres, na jaki Rada przyznała Wójtowi dodatek specjalny oraz poinformowała, że stosowny zapis prawny, który mówił że Rada „może przyznać” Wójtowi dodatek specjalny, uległ w marcu 2003 r. zmianie i zapis obecnie obowiązujący mówi, iż Rada „przyznaje wójtowi dodatek specjalny w wysokości od 20 do 40% podstawy wynagrodzenia”.
Radny Józef Krysztofiak uznał, że w związku z tym, że wójt w obecnej kadencji samodzielnie i wzorowo wykonuje obowiązki i zadania, które poprzednio należały do kilkuosobowego Zarządu Gminy, Rada powinna przyznać Wójtowi dodatek specjalny w wysokości 30- a nawet 40%.
Radna Maria Kamyczek zaproponowała by uchwalić dodatek specjalny w wysokości 30 %. Z propozycją tą zgodził się również radny Józef Krysztofiak.
Ponieważ innych propozycji nie zgłoszono, przewodniczący Rady przeprowadził głosowanie nad przyjęciem uchwały ustalającej dodatek specjalny dla Wójta w wysokości 30 % sumy podstawy wynagrodzenia i dodatku funkcyjnego.
Za przyjęciem uchwały głosowali wszyscy obecni radni. Przyjęta jednogłośnie uchwała stanowi załącznik nr 14 do protokółu.


Ad.p.12.

Przewodniczący Rady przedstawił skierowaną do Rady Gminy informację Wojewody Leszczyńskiego w sprawie oświadczeń majątkowych złożonych przez Przewodniczącego Rady Gminy oraz Wójta Gminy, z której wynikało, że Wojewoda nie znalazł żadnych uchybień w przedłożonych mu przez te osoby oświadczeniach majątkowych.
Następnie przewodniczący odczytał podobną informację w sprawie oświadczeń majątkowych złożonych przez radnych. Z informacji wynikało, że oświadczenia zostały złożone w obowiązującym terminie i że przewodniczący nie stwierdził w nich nieprawidłowości.
Informację o oświadczeniach majątkowych złożonych przez pracowników samorządowych przedstawił Wójt, który również nie stwierdził w tych oświadczeniach żadnych nieprawidłowości
Powyższe informacje te stanowią załączniki nr 15,16 i 17 do protokółu.



Ad.p.13.

Na zgłoszone interpelacje odpowiedział Wójt Gminy.


  • W sprawie usunięcia drzewa poinformował, że Zarząd Dróg Powiatowych zgłosił do wycinki ponad 50 drzew i prawdopodobnie jest wśród nich uwzględnione także drzewo o którym mówił radny Zbigniew Ptak,

  • Wójt zadeklarował podjęcie rozmów ze Starostwem Powiatowym w sprawie utwardzenia poboczy dróg na terenie gminy; zwrócił się także do obecnego na sesji radnego Rady Powiatu pana Andrzeja Chudzińskiego o poparcie w tej sprawie,

  • Sprawa drogi do Bojanic - ograniczenie ładowności pojazdów jest rozwiązaniem doraźnym. Droga ta ujęta jest w planie inwestycyjnym Starostwa Powiatowego na lata 2005-2008. Obserwuje się, że wprowadzone ograniczenie ładowności nie rozwiązuje problemu, bowiem kierowcy ciężkich pojazdów wykorzystują inne pobliskie drogi, które również nie są przystosowane do ciężkiego transportu i które również są niszczone.

  • Tak jak dotychczas, również i w budżecie na rok 2004 zostaną przewidziane środki na systematyczne bieżące naprawy dróg gruntowych i drogi te będą naprawiane, choć zapewne przeznaczone na ten cel pieniądze nie pozwolą na zaspokojenie wszystkich potrzeb w tym zakresie.

  • Nie przewiduje się żadnych ograniczeń w wydawaniu zainteresowanym rolnikom zaświadczeń o posiadaniu gospodarstw, które to zaświadczenia są rolnikom niezbędne jako załączniki do składanych wniosków m.in. o kwoty mleczne.

  • Ewentualna przebudowa niebezpiecznego skrzyżowania dróg koło zajazdu „Dobrodziej” w Krzemieniewie może być podjęta jedynie w ścisłej współpracy z władzami Powiatu i Województwa. Żadne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły i trudno przewidzieć kiedy to nastąpi. Rozważane są różne warianty tej przebudowy - m.in. rozpatruje się możliwość wprowadzenie na tym skrzyżowaniu lewostronnych rozjazdów lub zamontowanie sygnalizacji świetlnej


Ad.p.11.
W wolnych głosach i wnioskach sołtys Brylewa pan Zygmunt Berr zwrócił uwagę na niszczejącą drogę z Krzemieniewa do Brylewa, po której jeżdżą bardzo ciężkie transporty z burakami; jego zdaniem drogę tę wybierają głównie kierowcy, którzy chcą uniknąć kontrolnych ważeń pojazdów na wadze usytuowanej przy drodze krajowej koło zajazdu „Dobrodziej” i dlatego właśnie wybierają drogę przez Brylewo.
Wójt odpowiedział, że Urząd nie ma możliwości zamknięcia dróg dla wybranych transportów ale przyznał, że wzrost ilości ciężkich pojazdów poruszających się po wszystkich drogach na terenie gminy z pewnością przyspiesza niszczenie tych dróg.
Sołtys wsi Oporówko pan Radosław Sobecki podziękował Radzie i Wójtowi za zbudowanie w Oporówku placu zabaw dla dzieci.
Sołtys wsi Karchowo pan Zygmunt Słodziński wnioskował o zbudowanie chodnika we wsi Karchowo. Podkreślił, że jest to obecnie jedyna w gminie wieś bez chodnika. Postulował, by środki przeznaczane na inwestycje rozdzielać na wszystkie wsie i nie koncentrować ich tylko w jednej miejscowości, jak to miało miejsce np. przy budowie sali gimnastycznej w Pawłowicach.
Prosił także o rozpatrzenie możliwości zwiększenia uposażeń Sołtysów.
Sołtys wsi Mierzejewo pan Andrzej Chudziński poruszył sprawę kolczykownic zakupionych przez Urząd Gminy, które już obecnie nie są wykorzystywane i które sołtysi powinni zdać do Urzędu.
Radny Jan Siniecki mówił o potrzebie zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom dojeżdżającym rowerami do szkoły.
Wójt odnosząc się do podniesionych spraw stwierdził, że:


  • wysokość wynagrodzeń sołtysów określona jest w statutach wsi, wobec czego chcąc zmienić wynagrodzenia należałoby dokonać odpowiednich zmian w statutach,

  • sala gimnastyczna w Pawłowicach jest inwestycją, która będzie służyć dzieciom i dorosłym mieszkańcom wielu wsi, dlatego twierdzenie, że jest to inwestycja tylko dla Pawłowic jest nieuzasadnione,

  • bezpieczeństwo dzieci dojeżdżających do szkół rowerami w znacznym stopniu zależy od ich samych i dlatego należy stale przypominać im a także apelować do rodziców o przypominanie, o podstawowych zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach - m.in. o konieczności korzystania tylko z rowerów odpowiednio oświetlonych, ostrożnego włączania się do ruchu przy wyjeżdżaniu na drogę z poboczy czy o konieczności korzystania - tam gdzie to jest możliwe - ze ścieżek rowerowych.


Innych spraw nie poruszano, porządek obrad został wyczerpany.
W związku z tym przewodniczący Rady podziękował wszystkim za przybycie i udział w sesji i obrady zamknął.


Protokółowała:
 
Przewodniczący Rady Gminy
     

(Bogusława Stróżyńska)
 
(Stanisław Osięgłowski)




7




Informacje powiązane:

- jednostki i podmioty:



Typ dokumentu: Protokoły z sesji Rady
Kadencja: Kadencja IV (2002 - 2006)
Autor informacji: Longina Szulc
Informację wprowadził: Tomasz Stachowiak
Opublikowany dnia: 2003-10-31
Wprowadzony do BIP dnia: 2007-08-01 (przeniesienie danych z poprzedniej wersji BIP)
Zmian: 0




Serwis używa cookies aby zapamiętać otwartą sesję i ewentualne dane o logowaniu.
Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to.



Instrukcja Statystyki Wyszukiwarka Redakcja BIP Archiwum Strony usunięte