GMINA KRZEMIENIEWO
Osoby Jednostki Dokumenty Tematy Strona WWW Urzędu

to jest archiwalna strona BIP do dnia 18 maja 2020
Aktualna strona znajduje się pod adresem
www.bip.krzemieniewo.pl

Strona główna » Dokumenty » Protokoły z sesji Rady » PROTOKÓŁ NR X/10/2003

PROTOKÓŁ NR X/10/2003

Numer dokumentu: 10
Rok: 2003



PROTOKÓŁ NR X/ 10 /2003
z obrad IX Sesji Rady Gminy w Krzemieniewie
w dniu 11 grudnia 2003 r.


Obrady X Sesji Rady Gminy odbyły się 11 grudnia 2003 r. o godz. 13oo w sali Urzędu Gminy w Krzemieniewie.
Obrady prowadził przewodniczący Rady Gminy Stanisław Osięgłowski.

Po otwarciu obrad i powitaniu obecnych radnych i sołtysów (listy obecności: załączniki nr 1 i 2) oraz wójta, zastępcy wójta, sekretarza gminy i skarbnika gminy, przewodniczący Rady przedstawił projekt porządku obrad. Uwag nie wniesiono, przyjęty zatem został następujący porządek obrad:


  1. Otwarcie, przywitanie radnych i gości.

  2. Przyjęcie protokółu z ostatniej Sesji.

  3. Zgłaszanie interpelacji.

  4. Podjęcie uchwały w sprawie podatku od środków transportowych.

  5. Podjęcie uchwały w sprawie opłaty administracyjnej.

  6. Podjęcie uchwały w sprawie dokonania zmian w budżecie na 2003 r.

  7. Podjęcie uchwały w sprawie sprostowania błędu pisarskiego.

  8. Podjęcie uchwały w sprawie upoważnienie do zaciągania zobowiązań ponad kwoty określone w budżecie gminy.

  9. Podjęcie uchwał w sprawie zbycia nieruchomości w miejscowości Drobnin.

  10. Podjęcie uchwały w sprawie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w gminie Krzemieniewo na 2004 r.

  11. Odpowiedzi na interpelacje.

  12. Zapytania i wolne głosy.

  13. Zakończenie.



Ad.p.2.
Protokół z ostatniej sesji, został przegłosowany - na obecnych na sesji 15 radnych za jego przyjęciem głosowało 14, jeden radny wstrzymał się od głosowania.

Ad.p. 3

Przewodniczący Rady poprosił radnych o zgłaszanie interpelacji :
Radny Zbigniew Tomiński - zgłosił konieczność naprawienia uszkodzonej wiaty przystankowej w Pawłowicach, ponadto prosił o wyjaśnienie czy i kiedy zostanie zebrane i uporządkowane pobocze drogi Pawłowice-Kociugi - zgłaszał ten problem już na wcześniejszych sesjach.
Radna Maria Przybylska - poinformowała, że na zakręcie drogi między Pawłowicami a Kociugami z jezdni wystają zagrażające bezpieczeństwu kamienie, które należałoby usunąć.
Radna Alina Wunsz - zapytała jak będzie funkcjonowała po 1 styczniu 2004 r. podstawowa opieka zdrowotna w Krzemieniewie, ponieważ lekarz rodzinny nie podpisał kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia;
Ponadto ponowiła zgłoszoną już wcześniej sprawę oświetlenia ul. Wiejskiej w Krzemieniewie - przy wyjeździe w kierunku do Bielaw.
Radna poruszyła sprawę rowu przepływającego przez Krzemieniewo: w miejscach gdzie usunięto drzewa rów zarasta - konieczne jest jego oczyszczenie i pogłębienie gdyż stan obecny zagraża powodzią, zwłaszcza podczas wiosennych roztopów.
Zapytała ponadto, czy istnieje jakiś plan kanalizacji wsi Krzemieniewo.

Radny Jan Siniecki - w nawiązaniu do powyższego dodał, że jego zdaniem urządzenia i ciągi melioracyjne na terenie całej gminy są zaniedbane i wymagają czyszczenia i konserwacji.

Ad.p. 4.

Przewodniczący Rady poprosił panią Dorotę Andrzejewską -skarbnika gminy o przedstawienie projektu uchwały w sprawie podatku od środków transportowych.
Pani skarbnik omówiła proponowane stawki podatku jakie miałyby obowiązywać w przyszłym roku, przedstawiła projekt uchwały i poprosiła o zgłaszanie uwag (projekt uchwały zostały przesłane radnym wcześniej).
Ponieważ nie zgłoszono żadnych uwag, Przewodniczący przeprowadził głosowanie nad uchwałą. Za przyjęciem uchwały głosowali wszyscy radni. Wobec powyższego uchwała została przyjęta i stanowi zał. Nr.3 do protokółu.

Ad. p.5.
Projekt uchwały w sprawie w sprawie opłaty administracyjnej przedstawiła również pani Skarbnik. Ponieważ radni nie mieli uwag do powyższej uchwały, Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. Wszyscy obecni radni głosowali za jej przyjęciem. Uchwała stanowi załącznik nr 4 do protokółu.

Ad.p.6.

W kolejnym punkcie obrad Skarbnik Gminy pani Dorota Andrzejewska przedstawiła projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie na 2003 rok.
Uwag do proponowanych zmian nie wniesiono. Przeprowadzono głosowanie. Uchwała została przyjęta jednomyślnie - za jej przyjęciem głosowali wszyscy obecni radni. Uchwała stanowi załącznik nr 5 do protokółu.



Ad.p.7.
Skarbnik Gminy odczytała treść projektu uchwały w sprawie sprostowania błędu pisarskiego. Za podjęciem uchwały głosowali wszyscy radni.
Uchwała została przyjęta jednogłośnie i stanowi załącznik nr 6 do protokółu.

Ad.p. 8.
Projekt uchwały w sprawie upoważnienia do zaciągania zobowiązań ponad kwoty określone w budżecie gminy, przedstawiła również pani Skarbnik.
Wyjaśniła, że podjęcie w/w uchwały jest związane z uchwalonym przez Radę Gminy wieloletnim programem inwestycyjnym na budowę sal gimnastycznych.
Podpisanie umowy z firmą na budowę sali gimnastycznej powoduje zaciągnięcie zobowiązania na kwotę, która znacznie przekracza limit wydatków na dany rok budżetowy. W związku z powyższym Rada powinna udzielić Wójtowi upoważnienia do zaciągnięcia takiego zobowiązania.
Radni nie wnieśli uwag do proponowanej uchwały .
Przeprowadzono głosowanie, w wyniku którego przedstawiony projekt został przez radnych przyjęty jednomyślnie. Uchwała stanowi załącznik nr 7 do protokółu.

Ad.p.9.
O przedstawienie kolejnych uchwał Przewodniczący poprosił zastępcę wójta pana Ryszarda Patelkę.
Pan Ryszard patelka odczytał projekty uchwał w sprawie zbycia nieruchomości położonych na dwóch działkach w Drobninie. Wyjaśnił, że ze względu na wielkość oraz kształt działek, nieruchomości te nie mogą być zagospodarowane jako struktury samodzielne i to właśnie uzasadnia możliwość ich sprzedaży w formie bezprzetargowej; dodał, że sprzedaż ta spowoduje poprawę warunków zagospodarowania nieruchomości przyległych.
Radni w głosowaniach przyjęli uchwały jednomyślnie - stanowią one załączniki Nr 8 i 9 do protokółu.

Ad.p.10.

W kolejnym punkcie obrad Sekretarz Gminy pan Longina Szulc przedstawiła projekt uchwały w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w gminie Krzemieniewo na 2004 r.
Radna Henryka Przybylska zapytała o możliwość wykorzystania środków finansowych z tego programu na zorganizowanie na terenie gminy profilaktycznych badań lekarskich dla kobiet - np. na sprowadzenie ambulansu z mamografem.
Skarbnik Gminy poinformowała, że ustawa takiej możliwości nie przewiduje, środki z tego funduszu mogą być wykorzystane wyłącznie na pomoc związaną ze zwalczaniem alkoholizmu lub innych nałogów, np. narkomanii.
W nawiązaniu do powyższego radna Przybylska zaapelowała o rozpatrzenie możliwości zorganizowania przy Szkole w Belęcinie świetlicy teraupeutycznej dla dzieci, które pochodzą ze środowisk zagrożonych tymi nałogami.
Radna Alina Wunsz prosiła o przypomnienie składu osobowego gminnej komisji oraz o podanie wysokości wynagrodzeń jaki jej członkowie otrzymują; pytała także kto decyduje o wydatkowaniu środków z tego funduszu.
Pani Sekretarz Gminy przedstawiła skład osobowy komisji oraz poinformowała, że jej członkowie pracują w komisji społecznie, jedynie przewodniczący .... Ponadto Wójt wyjaśnił, że zarówno w tym przypadku jak i w każdym innym o wydatkowaniu środków z budżetu gminy decyduje Wójt i Skarbnik Gminy a Komisja wnioskuje jedynie o wydatkowanie funduszy na określone cele.
Innych uwag i pytań dotyczących tej uchwały nie było. Przeprowadzono głosowanie - radni uchwałę przyjęli jednomyślnie. Stanowi ona załącznik Nr 10 do protokółu.



Ad.p.11.

Na zgłoszone interpelacje odpowiedział Wójt Gminy.


  • Pobocze drogi Pawłowice-Kociugi będzie w uporządkowane - jest w tej sprawie zawarte porozumienie z Powiatowym Zarządem Dróg.

  • Wystające kamienie na drodze Pawłowice Kociugi będą usunięte.

  • Sprawa naprawy przystanku autobusowego została zgłoszona; wójt dodał, że niszczenie przystanków jest dość częstym i niepokojącym zjawiskiem - w ostatnim czasie zniszczono ich 7 - a poszukiwanie sprawców jest trudne i Policja jest bezradna.

  • W sprawie przyszłego funkcjonowania opieki zdrowotnej w Krzemieniewie wójt odpowiedział, że nie ma żadnych informacji na ten temat; dodał, że gmina nie jest stroną w toczących się negocjacjach między lekarzami rodzinnymi i Narodowym Fynduszem Zdrowia,

  • Sprawa rowu w Krzemieniewie - koszenie zarastających poboczy rowu było już wielokrotnie wykonywane przez gminę ale efekty tych prac są najczęściej krótkotrwałe; pogłębianie rowu należy do zadań WZIR i obecnie nie wiadomo czy i kiedy rów będzie pogłębiany.

  • Usprawnianie istniejących urządzeń i ciągów kanalizacyjnych może być wykonywane jedynie w niewielkim zakresie i doraźnie - radykalne działania w tym zakresie będą mogły być podjęte dopiero po wybudowaniu oczyszczalni ścieków.

  • Sprawa oświetlenia drogi przy wyjeździe z Krzemieniewa w kierunku do Bielaw jest obecnie rozpatrywana; proponowane przez panią radną Wunsz rozwiązanie nie poprawiałoby w istocie widoczności na drodze (oświetlane byłoby głownie oddalone od jezdni pole) a poprawa widoczności na jezdni wymaga wybudowania nowego, kosztownego odcinka linii energetycznej.

  • Za stan urządzeń melioracyjnych na terenie gminy odpowiedzialne są spółki wodne.



Ad.p.12.
W wolnych głosach i wnioskach Sołtys wsi Zbytki prosiło zasypanie dołów po ściętych drzewach na drodze Drobnin-Zbytki.
Radny Jan Siniecki poruszył sprawę sprzedaży sali w Krzemieniewie, zapytał jak podzielone będą środki z tej sprzedaży.
Wójt odpowiedział że sala nie została jeszcze sprzedana - odbył się przetarg a dalsze sprawy załatwiane będą w przyszłym roku; pieniądze ze sprzedaży przekazane będą do budżetu gminy.
Sołtys wsi Krzemieniewo podziękował za wybudowanie ścieżki rowerowej w Krzemieniewie oraz naprawienie tzw. rynsztoków na ścieżce.
Radna Józefa Adamska podziękowała za założenie oświetlenia w najciemniejszych miejscach wsi Oporówko.
Radny Andrzej Hofman mówił o konieczności usunięcia w Drobninie topoli, których korzenie niszczą chodnik; Wójt odpowiedział, że usunięcie tych drzew zostało ujęte w planie zadań Powiatowego Rejonu Dróg.
Radna Alina Wunsz zapytała, czy pracownicy Urzędu są przeszkoleni w sprawach pozyskiwania środków unijnych.
Wójt wyjaśnił, że zadania związane z pozyskiwaniem środków unijnych Urząd będzie zlecał specjalistycznym firmom. Gmina jest zbyt małą jednostką by skutecznie pozyskiwać unijne środki na inwestycje. Znacznie większe szanse pozyskania tych środków mają jednostki większe - np. stowarzyszenia kilku gmin, które mogą występować o fundusze na wspólne, większe inwestycje i w tym kierunku podejmowane są już pierwsze działania. Najbliższe plany naszej gminy to pozyskanie środków na 4 zadania, w tym m.in. na przebudowę mostu w Krzemieniewie na ul. Spółdzielczej.

Innych spraw nie poruszano, porządek obrad został wyczerpany.
W związku z tym przewodniczący Rady podziękował wszystkim za przybycie i udział w sesji i obrady zamknął.


Protokółowała:
 
Przewodniczący Rady Gminy
     

(Bogusława Stróżyńska)
 
(Stanisław Osięgłowski)





5




Informacje powiązane:

- jednostki i podmioty:



Typ dokumentu: Protokoły z sesji Rady
Kadencja: Kadencja IV (2002 - 2006)
Autor informacji: Longina Szulc
Informację wprowadził: Tomasz Stachowiak
Opublikowany dnia: 2003-12-11
Wprowadzony do BIP dnia: 2007-08-01 (przeniesienie danych z poprzedniej wersji BIP)
Zmian: 0




Serwis używa cookies aby zapamiętać otwartą sesję i ewentualne dane o logowaniu.
Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to.



Instrukcja Statystyki Wyszukiwarka Redakcja BIP Archiwum Strony usunięte