GMINA KRZEMIENIEWO
Osoby Jednostki Dokumenty Tematy Strona WWW Urzędu

to jest archiwalna strona BIP do dnia 18 maja 2020
Aktualna strona znajduje się pod adresem
www.bip.krzemieniewo.pl

Strona główna » Dokumenty » Protokoły z sesji Rady » Protokół nr XVIII/18/2004

Protokół nr XVIII/18/2004

Numer dokumentu: 18
Rok: 2004

PROTOKÓŁ NR XVIII/ 18 /2004
z Sesji Rady Gminy w Krzemieniewie
odbytej w dniu 16 grudnia 2004 r. w sali Urzędu Gminy w Krzemieniewie


.
Przewodniczący Rady Gminy Stanisław Osięgłowski o godz. 1500 otworzył sesję i po powitaniu radnych i gości oświadczył, iż zgodnie z listą obecności aktualnie w posiedzeniu uczestniczy 15 radnych, co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 15 osób stanowi quorum pozwalające na podejmowanie prawomocnych decyzji - listy obecności radnych oraz gości stanowią załączniki nr 1 i 2 do nin. protokółu

Przewodniczący S. Osięgłowski przypomniał, że proponowany porządek obrad sesji przedstawia się następująco :


  1. Otwarcie.

  2. Przyjęcie protokółu z poprzedniej Sesji.

  3. Zgłaszanie interpelacji.

  4. Podjęcie uchwały w sprawie budżetu gminy Krzemieniewo na 2005 r.

  5. Podjęcie uchwały w sprawie dokonania zmian w budżecie na 2004 r.

  6. Podjęcie uchwały w sprawie Statutu dla Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krzemieniewie.

  7. Podjęcie uchwały w sprawie kryteriów i trybu przyznawania nagród dla nauczycieli szkół i placówek prowadzonych przez gminę Krzemieniewo

  8. Podjęcie uchwały w sprawie przyznawania dodatku mieszkaniowego dla nauczycieli szkół i placówek prowadzonych przez gminę Krzemieniewo

  9. Odpowiedzi na interpelacje.

  10. Zapytania i wolne głosy.

  11. Zakończenie.




Jednocześnie zwrócił się z pytaniem, czy ktoś spośród radnych chciałby wystąpić z wnioskiem o dokonanie zmian w wyżej wymienionym porządku obrad.
Radni nie wnieśli uwag do przedstawionego porządku obrad, przystąpiono więc do jego realizacji.

Ad.p.2.
Protokół z ostatniej sesji, został w głosowaniu przyjęty jednomyślnie.

Ad.p. 3

Przewodniczący Rady poprosił radnych o zgłaszanie interpelacji :
Radny Zbigniew Tomiński - poinformował, że w Pawłowicach pogięte są tabliczki z nazwami ulic, ponadto prosił o ponowną interwencję u operatora w sprawie odbioru internetu w Pawłowicach
Radna Maria Przybylska - zgłosiła konieczność podcięcia lub usunięcia schnącego dębu rosnącego przy parkingu kościelnym w Pawłowicach, ponieważ zagraża on bezpieczeństwu,
Radny Jacek Stawiński - poinformował, przy zjeździe z drogi krajowej w Garzynie na drogę w kierunku do Frankowa jest w jezdni bardzo niebezpieczna wyrwa .
Radny Andrzej Hofman zgłosił potrzebę naprawienia podobnej bardzo niebezpiecznej wyrwy w jezdni znajdującej się przy wyjeździe z kierunku Drobnina na drogę krajową.
Radny Jan Siniecki - poruszył sprawę dachówek spadających na chodniki z budynków przy niektórych posesjach na ul. Wiejskiej w Krzemieniewie - prosił aby interweniować u właścicieli budynków graniczących bezpośrednio z chodnikiem o usunięcie tego zagrożenia.

Ad.p. 4.

W kolejnym punkcie obrad Przewodniczący poprosił panią Skarbnik o przedstawienie projektu uchwały w sprawie przyjęcia przez Radę budżetu na 2005 rok. oraz o przedstawienie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej o projekcie budżetu.
Pani Skarbnik przedstawiając projekt uchwały, przypomniała główne jej założenia i szczegółowo omówiła wprowadzone do pierwotnego projektu autopoprawki.
Odczytała w całości uchwałę Nr SO-11/2/B/Ln/2004 Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie wyrażenia opinii o projekcie budżetu Gminy Krzemieniewo z dnia 25 listopada 2004 r. (zał. Nr 3 do protokółu)
Przewodniczący Rady przypomniał, zebranych, iż w ostatnim tygodniu przed Sesją odbyły się posiedzenia wszystkich stałych Komisji Rady, których tematem była analiza projektu budżetu. Zaprosił radnych do debaty nad projektem budżetu.
Jako pierwszy głos zabrał pan Jacek Stawiński - przewodniczący komisji rewizyjnej; poinformował, że komisja bardzo szczegółowo analizowała projekt i wniosła do projektu autopoprawkę dotyczącą zabezpieczenia w budżecie środków finansowych na dofinansowanie Policji; podziękował za uwzględnienie tego wniosku w budżecie na 2005 rok. Poza tą jedną zmianą członkowie komisji przyjęli projekt bez uwag i będą głosować za jego przyjęciem.
Pani Alina Wunsz- przewodnicząca Komisji Infrastruktury poinformowała, ze na posiedzeniu członkowie komisji przeanalizowali projekt budżetu i ocenili go pozytywnie. Na dzisiejszej sesji będą głosować za jego przyjęciem. Ponadto zwróciła się z zapytaniem do pana Wójta czy wszyscy pracownicy Urzędu Gminy są zatrudniani i wynagradzani według ustawy o pracownikach sfery budżetowej.
Wójt wyjaśnił, że w skład sfery budżetowej wchodzą zarówno pracownicy samorządowi jak i pracownicy szkół czy pracownicy placówek kultury; szczegółowe warunki ich zatrudniania i wynagradzania regulują jednak odrębne ustawy i przepisy resortowe.
Pani Maria Kamyczek - przewodnicząca Komisji Rolnictwa i Rozwoju Gospodarczego poinformowała, że na posiedzeniu komisji członkowie ocenili projekt budżetu pozytywnie i będą głosować za przyjęciem budżetu na 2005 r.
Ponieważ innych głosów w sprawie budżetu nie było, przewodniczący zarządził głosowanie nad przedłożonym projektem.
W przeprowadzonym głosowaniu Rada Gminy w obecności 15 radnych uczestniczących w posiedzeniu, 15 głosami „za” podjęła uchwałę nr XVIII/91/2004 w sprawie budżetu gminy Krzemieniewo na 2005 r.- stanowi ona załącznik nr 4 do niniejszego protokółu.

Ad. p.5.

W kolejnym punkcie obrad Skarbnik Gminy przedstawiła projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie na 2004 r.
Do jednej z proponowanych zmian a dotyczącej przeznaczenia środków finansowych na uregulowanie praw własności nieruchomości, uzasadnienie złożył zastępca wójta p. R. Patelka. Wyjaśnił, że chodzi o działkę o numerze ewidencyjnym 822/1 ark. Mapy 3, o powierzchni 0,22 ha użytkowaną przez p. Eugeniusza Nalewskiego z Krzemieniewa.
Radni przyjęli zarówno powyższe wyjaśnienie jak i propozycje zmian w budżecie bez uwag, w związku z czym przystąpiono do głosowania nad uchwałą w sprawie zmian w budżecie na 2004 r.
Rada Gminy w obecności 15 radnych uczestniczących w posiedzeniu 15 głosami „za” w/w uchwałę przyjęła. Uchwała stanowi załącznik nr 5 do protokółu.

Ad.p.6.
Projekt uchwały w sprawie przyjęcia Statutu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krzemieniewie przedstawił pan Wójt Gminy Andrzej Pietrula. Przedstawiając projekt wójt wyjaśnił, że w istocie nowy statut nie będzie się różnił merytorycznie od dotychczas obowiązującego a potrzeba podjęcia uchwały Rady o nowym Statucie wynika głównie z konieczności dostosowania się do nowych podstaw prawnych, w związku ze zmianą przepisów o pomocy społecznej.
Radny Jan Siniecki zapytał, kto jest uprawniony do przeprowadzenia kontroli działania Ośrodka Pomocy Społecznej.
Wójt odpowiedział, że do takiej kontroli uprawniony jest Wojewoda .
Radny Jan Siniecki, próbował zasugerować aby w statucie zamieścić wzmiankę o możliwości zlecania sołtysom spraw związanych z rozpoznaniem potrzeb mieszkańców wsi potrzebujących rzeczywiście pomocy .
Wójt wyjaśnił, że statut określa jedynie ramy działania Ośrodka Pomocy Społecznej i że zasady bieżącej działalności Ośrodka i metody pozyskiwania informacji o mieszkańcach, którzy kwalifikują się do skorzystania z pomocy Ośrodka, nie mogą być regulowane w Statutcie. Dodał ponadto, że środki na pomoc społeczną nie są tylko środkami własnymi gminy ale i środkami, które gmina otrzymuje w ramach zadań zleconych z zewnątrz, i że wszystkie muszą być i są wydane zgodnie ze szczegółowymi uregulowaniami prawnymi.
Radna Alina Wunsz zapytała, w jaki sposób OPS rozpoznaje, kto potrzebuje pomocy.
Wójt wyjaśnił, że w niektórych sprawach przeprowadza się wywiad środowiskowy, przyznał jednak że często jest to bardzo trudne, czasem nawet niemożliwe - zwłaszcza gdy osoby z kręgu zainteresowania OPS nie życzą sobie ani rozmów z pracownikami Ośrodka ani nie pozwalają wejść do swojego mieszkania. Wójt dodał ponadto, że zdarzają się przypadki iż pomoc otrzymują osoby, które faktycznie jej nie potrzebują - dotyczy to m.in. mieszkańców wyjeżdżających za granicę do nielegalnej pracy, którzy nie wykazując żadnych dochodów automatycznie niejako kwalifikowani są jako podopieczni OPS.
Ponieważ dyskusja na powyższy temat się wyczerpała przewodniczący przeprowadził głosowanie nad uchwałą. Za przyjęciem Statutu GOPS głosowali wszyscy radni.
Wobec tego uchwała została przyjęta i stanowi załącznik nr 6 do protokółu.

Ad.p.7.

O przedstawienie kolejnej uchwały Przewodniczący poprosił ponownie pana Wójta.
Wójt przedstawił uchwałę w sprawie kryteriów i trybu przyznawania nagród dla nauczycieli szkół i placówek prowadzonych przez gminę Krzemieniewo.
Wyjaśnił, że proponowana uchwała w istocie nie zmienia sposobu naliczania funduszu nagród dla nauczycieli - projekt zawiera bowiem możliwość przeznaczenia na ten cel 1% funduszu płac - tak jak było to dotychczas, z tym, że nie było to uregulowane uchwałą Rady. Dodał, że na wniosek przedstawicieli ZNP w proponowanej uchwale zawarto zapis o konieczności aktywnego udziału wójta w podziale funduszu nagród - dotychczas dyrektorzy szkół mieli - z upoważnienia wójta - pełną swobodę przy podziale tych środków.
Rady Jan Siniecki zapytał ile to jest 1 % od funduszu płac.
Pani Sarbnik odpowiedziała, że jest to kwota ok. 30 tys. zł.
Radna Alina Wunsz zapytała o sposób podziału środków - czy podział na 80% będących w dyspozycji dyrektorów szkół i 20 % będących w dyspozycji organu prowadzącego jest wymogiem bezwzgędnym.
Wójt odpowiedział, że najistotniejsze jest, rozdysponowanie przez dyrektorów w 100 % środków przeznaczonych na nagrody, które otrzymują zarówno nauczyciele jak i pracownicy administracyjni szkół.
Rady Jan Siniecki zapytał ile osób jest zatrudnionych w szkołach.
Wójt odpowiedział, że może podać ile jest etatów - i tak:


  • etatów pedagogicznych w szkołach jest - 87,72

  • etatów administracyjnych w szkołach jest - 25,04 .


Radna Henryka Przybylska - zauważyła, że w regulaminie jest mowa tylko o nauczycielach, i zapytała co z pracownikami administracyjnymi szkół?
Rada Alina Wunsz odpowiedziała, że pracownicy administracyjni mają również odpis od swojego funduszu płac i oni również otrzymują nagrody, tak jak nauczyciele.
Ponieważ wszystkie sprawy zostały wyjaśnione Przewodniczący przeprowadził głosowanie nad uchwałą.
Za przyjęciem głosowali wszyscy obecni radni. Uchwała stanowi załącznik nr 7 do protokółu.

Ad.p. 8.

Również wójt przedstawił kolejną uchwałę w sprawie regulaminu przyznania dodatku mieszkaniowego dla nauczycieli szkół i placówek prowadzonych przez gminę.

Radny Jacek Stawiński zapytał, jakie warunki musi spełnić nauczyciel aby dodatek taki mógł mu być wypłacony.
Wójt odpowiedział, że dodatek mieszkaniowy przysługuje każdemu pracownikowi pedagogicznemu pracującemu na wsi.
Przeprowadzonym głosowaniu za przyjęciem uchwały opowiedzieli się również wszyscy radni. Uchwała stanowi ona załącznik nr 8 do protokółu.

Ad.p.9.

Na zgłoszone interpelacje wójt odpowiedział następująco :


  • pracownicy Urzędu Gminy dokonają przeglądu tablic z nazwami ulic - uszkodzenia zostaną naprawione,

  • w sprawie złej jakości połączeń internetowych zostaną podjete rozmowy z operatorem,

  • odnośnie konieczności podcięcia gałęzi lub całego dębu w Pawłowicach wójt poinformował, że od dłuższego czasu trwają w tej sprawie rozmowy z konserwatorem przyrody, wkrótce powinna zapaść konkretna decyzja w tej sprawie,

  • o naprawę zgłoszonych dróg Urząd zwróci się do Krajowej Dyrekcji Dog Publicznych; wójt dodał, że drogi niszczone są przez ciężki sprzęt.

  • W sprawie dachówek wyjaśnił, że jest to na prywatnych posesjach i z urzędu nie można właścicielom niczego nakazać w tym względzie.



Ad.p.10.
W wolnych głosach i wnioskach pan Przewodniczący Rady złożył życzenia świąteczne dla wszystkich uczestników sesji, oraz zaprosił na ostatnią w tym roku sesję na dzień 28 grudnia na godz. 1300 do pałacu w Pawłowicach.

Rady Jan Siniecki zapytał, czy ze strony Urzędu została udzielona jakaś pomoc pogorzelcom z Bojanic.
Wójt wyjaśnił, że właściciele nie zwracali się o pomoc finansową. Prosili tylko o pomoc przy negocjacjach z bankiem o udzielenie kredytu.

Radna Maria Kamyczek stwierdziła, że rozpoczynanie sesji o godz. 1500 jest porą zbyt późną i prosiła aby rozpoczynać posiedzenia sesji wcześniej, ponieważ po 8 godzinach pracy zawodowej trudno zachować pełną koncentrację uwagi podczas obrad.

Przewodniczący zaproponował, by do sprawy tej wrócić na przyszłej sesji, która właśnie rozpocznie się wcześniej bo o godzinie 1300.

Wobec wyczerpania porządku obrad, przewodniczący Rady podziękował zebranym za udział w obradach i obrady zamknął.


Protokółowała:
 
Przewodniczący Rady Gminy
     

(Bogusława Stróżyńska)
 
(Stanisław Osięgłowski)

 




Informacje powiązane:

- jednostki i podmioty:



Typ dokumentu: Protokoły z sesji Rady
Kadencja: Kadencja IV (2002 - 2006)
Autor informacji: Longina Szulc
Informację wprowadził: Tomasz Stachowiak
Opublikowany dnia: 2004-12-16
Wprowadzony do BIP dnia: 2007-08-01 (przeniesienie danych z poprzedniej wersji BIP)
Zmian: 0




Serwis używa cookies aby zapamiętać otwartą sesję i ewentualne dane o logowaniu.
Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to.



Instrukcja Statystyki Wyszukiwarka Redakcja BIP Archiwum Strony usunięte