GMINA KRZEMIENIEWO
Osoby Jednostki Dokumenty Tematy Strona WWW Urzędu

to jest archiwalna strona BIP do dnia 18 maja 2020
Aktualna strona znajduje się pod adresem
www.bip.krzemieniewo.pl

Strona główna » Dokumenty » Protokoły z sesji Rady » Protokół Nr II/2/2006

Protokół Nr II/2/2006

Numer dokumentu: 2
Rok: 2006



Protokół nr II / 2 / 2006
z Sesji Rady Gminy w Krzemieniewie
w dniu 4 grudnia 2006 r.


Obrady sesji Rady Gminy w Krzemieniewie odbyły się w dniu 4 grudnia 2006 r. o godz. 13oo w sali narad Urzędu Gminy w Krzemieniewie.
Otwarcia obrad dokonał Przewodniczący Rady Stanisław Osiegłowski, który serdecznie powitał obecnych radnych a w imieniu Rady zaproszonych gości: panią Bogusławę Stróżyńską - Przewodniczącą Gminnej Komisji Wyborczej, Andrzeja Pietrulę - Wójta Gminy, Dorotę Andrzejewską - Skarbnika Gminy, Longinę Szulc - Sekretarza Gminy oraz Ryszarda Patelkę - Zastępcę Wójta (lista obecności stanowi załącznik nr 1 do protokółu).
Przewodniczący - na podstawie listy obecności - stwierdził, że w obradach bierze udział 14 radnych, zatem Rada jest władna do podejmowania uchwał.

Przewodniczący zaproponował następujący porządek obrad :


  1. Otwarcie obrad.

  2. Przyjęcie protokółu z poprzedniej Sesji.

  3. Sprawozdanie Wójta o stanie gminy.

  4. Wręczenie przez Przewodniczącą Gminnej Komisji Wyborczej zaświadczenia o wyborze Wójta.

  5. Złożenie ślubowania przez Wójta.

  6. Podjecie uchwały w sprawie wynagrodzenia wójta.

  7. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w gminie Krzemieniewo na rok 2007.

  8. Podjecie uchwały w sprawie zmian do budżetu gminy na 2006 r.

  9. Wolne głosy i wnioski

  10. Zakończenie.



Porządek obrad został przyjęty przez radnych jednogłośnie.


Ad.2.
Protokół z ostatniej sesji został w głosowaniu przyjęty przez radnych jednomyślnie.

Ad.3.
Przewodniczący Rady poprosił pana Wójta o przedstawienie sprawozdania o stanie gminy.
Wójt sprawozdanie przedstawił; stanowi ono załącznik nr 2 do protokółu.
Radni nie zgłosili uwag do przedstawionego sprawozdania

Ad. 4.
W kolejnym punkcie obrad Przewodniczący Rady poprosił przewodniczącą Gminnej Komisji Wyborczej panią Bogusławę Stróżyńską o wręczenie panu Andrzejowi Pietruli zaświadczenia o wybraniu go na Wójta Gminy Krzemieniewo.
Przewodnicząca wręczając w imieniu Gminnej Komisji Wyborczej zaświadczenie, złożyła nowo wybranemu Wójtowi gratulacje oraz życzenia owocnej pracy przez kolejne 4 lata.

Ad.5.
Następnie Przewodniczący Rady poprosił Wójta o złożenie ślubowania.
Przewodniczący odczytał rotę ślubowania (zał. nr 3 ) a Wójt - powtarzając słowa roty - złożył w obecności radnych ślubowanie.
Po złożeniu przez Wójta ślubowania, przewodniczący serdecznie pogratulował Wójtowi bardzo wysokiego poparcia jakiego w bezpośrednich wyborach udzielili mu mieszkańcy gminy oraz złożył życzenia dobrych wyników w dalszej pracy na tym stanowisku i owocnej współpracy z Radą Gminy.
Pan Wójt podziękował za gratulacje i zapewnił, że dołoży wszelkich starań aby zaplanowane na nową kadencję zadania związane z rozwojem gminy i poprawą warunków życia jej mieszkańców zostały zrealizowane. Podkreślił, że przy dobrej współpracy z Radą Gminy zaplanowane zadania mogą zostać w pełni wykonane.

Radny Jacek Stawiński zwrócił się do przewodniczącego Rady z propozycją sprawdzenia faktycznych przyczyn spóźniania się na sesje radnego Zbigniewa Tomińskiego, który spóźnienia te uzasadnia niemożnością pogodzenia obowiązków radnego z obowiązkami zawodowymi w szkole w Pawłowicach. Zasugerował, że być może potrzebna byłaby rozmowa przewodniczącego Rady z panią dyrektor szkoły w Pawłowicach na ten temat.
Ponadto dodał, że ciągłe spóźnianie się na sesję radnego jest niepoważne i że uważa - podobnie jak i inni radni - że postępowanie takie jest lekceważeniem Rady, czego szczególnym dowodem było spóźnienie się także już na pierwszą sesję, w tym m. in. na akt ślubowania radnych.

Przewodniczący zaproponował 10 minutową przerwę w obradach.

Ad.4.
Po przerwie przystąpiono do debaty nad projektem uchwały w sprawie wynagrodzenia dla wójta.
Przewodniczący Rady poinformował, że dotychczasowe wynagrodzenie wójta zostało ustalone przez Radę Gminy na początku poprzedniej kadencji i że przez 4 lata nie zmieniało się. Dodał, że zarówno wysoka ocena pracy wójta przez Radę poprzedniej kadencji jak i wyniki bezpośrednich wyborów, dzięki którym ponownie powierzono mu tę funkcję sprawiły, że w przygotowanym projekcie uchwały uwzględniony został odpowiednio wyższy poziom wynagrodzenia - o 400 zł w płacy zasadniczej i o 80 zł w dodatku funkcyjnym. Przewodniczący zaznaczył, że proponowane wynagrodzenie jest zgodne z tabelą płac ogłoszoną w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1990 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.
O przedstawienie projektu uchwały przewodniczący Rady poprosił przewodniczącego Komisji Rewizyjnej pana Jacka Skawińskiego.
Po odczytaniu projektu głos zabrała radna Maria Kamyczek, która poparła przedłożony przez Przewodniczącego Rady projekt, uzasadniając to dobrze wykonywanymi przez wójta zadaniami oraz dobrym stanem gminy.
Innych uwag do przedstawionego projektu nie zgłoszono.
Przewodniczący przeprowadził głosowanie nad uchwałą. Za przyjęciem uchwały głosowało 14 radnych - wszyscy obecni na sesji. Uchwała została więc jednomyślnie przyjęta; stanowi ona załącznik nr 4 do niniejszego protokółu.

Ad.5.
W kolejnym punkcie obrad Sekretarz Gminy pani Longina Szulc przedstawiła projekt uchwały w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii w gminie Krzemieniewo na 2007 r.


W trakcie przedstawiania projektu uchwały na salę o godz, 13 45 wszedł spóźniony radny Zbigniew Tomiński; od tej pory Rada obradowała w pełnym składzie.

Po przedstawieniu przez panią Sekretarz projektu uchwały radna Józefa Adamska poruszyła sprawę dożywiania dzieci. Zapytała czy istnieje możliwość udzielenia pomocy w zakresie dofinansowania kilku obiadów dla dzieci w Oporówku.
Pani Sekretarz odpowiedziała, że sprawa ta zostanie rozpatrzona i że najprawdopodobniej dzieciom tym będzie można pomóc jeżeli tylko pozwolą na to warunki lokalowe i sanitarne istniejące w szkole.
Radna Alina Wunsz zapytała czy nadal jest udzielana młodzieży pomoc w zakresie dofinansowania wstępu na salę sportową w Drobninie.
Pani Sekretarz odpowiedziała, że tak.
Radny Andrzej Hofman, zapytał czy wielu alkoholików leczymy w gminie i jakie są tego koszty.
Pani Sekretarz odpowiedziała, że na leczenie kierowanych jest po kilka osób w roku. Od początku działalności Komisji tj. od 2000 r. leczeniem objęto ok. 50 osób. Określenie rzeczywistych kosztów takiego leczenia jest dość trudne, ze względu na dość skomplikowaną procedurę kierowania na leczenie i jego rozliczania. Podkreśliła, że zadaniem Komisji jest przede wszystkim wskazywanie sposobów pomocy ludziom z problemem alkoholowym.
Po krótkiej dyskusji nad uchwałą Przewodniczący przeprowadził głosowanie. Za przyjęciem uchwały głosowało 14 radnych, 1 radny wstrzymał się od głosu.
Uchwała została przyjęta większością głosów i stanowi załącznik nr 5 do protokółu.

Ad. 6.
Skarbnik Gminy pani Dorota Andrzejewska przedstawiła projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2006 r.
Radni nie zgłosili żadnych uwag do proponowanych zmian.
Przewodniczący przeprowadził głosowanie - za przyjęciem uchwały głosowało 14 osób, 1 radny wstrzymał się od głosowania.
Uchwała została przyjęta większością głosów i stanowi załącznik nr 6 do protokółu.

Przewodniczący Rady zwrócił się do radnych z propozycją zróżnicowania wysokości diet jakie radni otrzymują za uczestniczenie w posiedzeniach komisji stałych Rady i w sesjach. Wyjaśnił, że chodzi mu wyłącznie o taką zmianę obecnie obowiązującej uchwały Rady w tej sprawie, która umożliwiałaby pewne zwiększenie diet dla trzech przewodniczących stałych komisji Rady i dla zastępcy przewodniczącego Rady - wypełnianie tych funkcji wymaga bowiem znacznie większego zaangażowania się tych czterech radnych w pracy samorządowej niż radnych pozostałych. Podkreślił, że proponuje zmianę przemyślaną, która - na podstawie doświadczeń z prac komisji w poprzednich kadencjach - jest w pełni uzasadniona. Dodał, że propozycja ta wymaga zmiany uchwały Rady Gminy z 1994 r. „w sprawie zasad wypłacania radnym diet oraz zwrotu kosztów podróży”.
Następnie przewodniczący odczytał treść projektu uchwały.
Radna Henryka Przybylska zapytała, czy diety te będą wypłacane bez względu na to, czy to będzie posiedzenie komisji czy sesja Rady.
Przewodniczący odpowiedział, że dotychczasowa zasada, iż dieta przysługuje zarówno za uczestniczenie w posiedzeniu komisji jak i Rady, powinna zostać utrzymana.
Rady Zbigniew Ptak poparł propozycje Przewodniczącego podkreślając, że w innych gminach od dawna radni „funkcyjni” najczęściej pobierali nieco wyższe diety niż pozostali.
Innych uwag do przedstawionej propozycji nie zgłoszono.
Przewodniczący przeprowadził głosowanie nad przedstawionym projektem uchwały. Za jej przyjęciem głosowało 12 radnych , 3 radnych było przeciwnych.
Uchwała została przyjęta większością głosów i stanowi załącznik nr 7 do protokółu.

Ad. 8.
W wolnych głosach i wnioskach radny Andrzej Hofman, poruszył sprawę gminnego wysypiska śmieci - przypomniał, że według założeń miało ono być czynne do 2010 roku.
Wójt odpowiadając stwierdził, że właściwie niewiele zmieniają się pierwotne założenia, gdyż wypełnienie obecnie eksploatowanej kwatery wysypiska nastąpi najprawdopodobniej w 2009 roku. Poinformował ponadto, że SKR Nowy Belęcin wypowiedziała umowę na eksploatację wysypiska i że od nowego roku eksploatacją tą zajmować się będzie MZO w Lesznie. Zaznaczył, że indywidualnie nie można już wywozić śmieci - wysypisko może je przyjmować tylko od specjalistycznych firm, które posiadają odpowiednie zezwolenie na tego rodzaju usługę.
Radna Alina Wunsz - w nawiązaniu do tej informacji - zapytała, czy - dysponując odpowiednim własnym sprzętem transportowym - nie można indywidualnie wywieźć na śmietnisko także gruzu - z różnych domowych remontów i rozbiórek budynków,.
Wójt odpowiadając stwierdził, że odnośnie tego rodzaju przypadków należy przeprowadzić rozmowy z kierownictwem MZO w Lesznie - z udziałem m.in. sołtysów z naszej gminy.
Radny Zbigniew Tomiński, prosił o interwencję w sprawie oczyszczenia pobocza ulicy Leszczyńskiej w Pawłowicach oraz naprawę lampy ulicznej w Pawłowicach przy posesji pana Żalika. Ponadto zwrócił uwagę, że chodnik przy tej ulicy, który znajduje się bezpośrednio przy polach, zaczyna być niszczony poprzez podorywanie go przez rolników.
Radna Alina Wunsz prosiła o interwencję w sprawie naprawy wyrwy w drodze przy wyjeździe z ul. Spółdzielczej na ul. Dworcową w Krzemieniewie.
Radny Radosław Sobecki zgłosił uszkodzenie kosza na śmieci w Oporówku oraz oświadczył, że istnieje zapotrzebowanie na słupy ogłoszeniowe w tej miejscowości.
Wójt ustosunkowując się do tych wypowiedzi stwierdził, że wszystkie zgłoszone uwagi zostaną przeanalizowane i że Urząd - po przeanalizowaniu poszczególnych spraw - dokona stosownych napraw dróg i urządzeń lub będzie interweniował u odpowiednich służb.
Na zakończenie obrad Przewodniczący poinformował, że przewiduje zwołanie następnej sesji w poniedziałek, 18 grudnia, o godz. 1300.
Radny Jacek Skawiński zapytał radnego Zbigniewa Tomińskiego, co jest powodem jego spóźnień na sesje Rady.
Radny Tomiński odpowiedział, nie odpowiada mu rozpoczynanie obrad Rady Gminy o godzinie 1300, ze względu na - ponieważ jest nauczycielem - dobro dzieci, które straciłyby godzinę zajęć z powodu jego nieobecności. W związku z tym właśnie jest zwolennikiem zwoływania posiedzeń Rady w godzinach późniejszych - nie wcześniej niż o godzinie 1430.
Po tej wypowiedzi wywiązały się wśród radnych liczne dyskusje, w których podkreślano, że każdy z radnych jest obarczony własnymi zawodowymi i prywatnymi obowiązkami, które samodzielnie stara się godzić z obowiązkami wynikającymi z piastowania mandatu radnego.
W związku z powyższym przewodniczący Rady zaproponował rozstrzygnięcie tej kwestii w drodze głosowania. Zapytał, kto z radnych jest za rozpoczynaniem sesji - tak jak dotychczas - o godzinie 1300. Przez podniesienie ręki za tą godziną rozpoczynania obrad Rady opowiedziało się 14 radnych. Jeden radny był przeciwny, głosów wstrzymujących się nie było.
Wobec powyższego Przewodniczący stwierdził, że obrady będą zwoływane o godzinie 1300.
Radny Zbigniew Tomiński odnosząc się do wyniku głosowania stwierdził, że odbiera go jako dowód na to jak radni dbają o oświatę w gminie.
Przewodniczący Rady kategorycznie sprzeciwił się tej nazbyt emocjonalnej wypowiedzi podkreślając, że obraża ona w istocie wszystkich członków Rady i zaapelował, by radny Tomiński powstrzymywał się w przyszłości przed wygłaszaniem tak niesprawiedliwych i zupełnie nieuzasadnionych ocen pozostałych członków Rady.

Także inni radni wyrażali swe oburzenie na wypowiedź pana Tomińskiego podkreślając, że sesje nie odbywają się przecież codziennie lecz przeciętnie około 8-9 razy w roku i że każdy z radnych, decydując się na kandydowanie w wyborach do Rady Gminy musiał świadomie uwzględniać konieczność godzenia pracy zawodowej z pracą w samorządzie

Radna Józefa Adamska, - nauczycielka pracująca w tej samej szkole co radny Zbigniew Tomiński - podkreśliła, że nie rozumie argumentów kolegi i że - opierając się na stosowanej w szkołach zasadzie koleżeńskich zastępstw - zawsze udaje jej się godzić pracę zawodową z pracą w samorządzie, bez szkody dla uczniów; należy wykazać jedynie odrobinę dobrej woli.

Ad. 9.
Na tym porządek obrad Sesji został wyczerpany.
Przewodniczący Rady podziękował zebranym za udział w sesji i obrady zamknął.




Protokółowała:



Przewodniczący
Rady Gminy w Krzemieniewie

(Bogusława Stróżyńska)


( Stanisław Osięgłowski)

 




Informacje powiązane:

- jednostki i podmioty:



Typ dokumentu: Protokoły z sesji Rady
Kadencja: Kadencja V (2006 - 2010)
Autor informacji: Longina Szulc
Informację wprowadził: Tomasz Stachowiak
Opublikowany dnia: 2006-12-04
Wprowadzony do BIP dnia: 2007-08-01 (przeniesienie danych z poprzedniej wersji BIP)
Zmian: 0




Serwis używa cookies aby zapamiętać otwartą sesję i ewentualne dane o logowaniu.
Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to.



Instrukcja Statystyki Wyszukiwarka Redakcja BIP Archiwum Strony usunięte