GMINA KRZEMIENIEWO
Osoby Jednostki Dokumenty Tematy Strona WWW Urzędu

to jest archiwalna strona BIP do dnia 18 maja 2020
Aktualna strona znajduje się pod adresem
www.bip.krzemieniewo.pl

Strona główna » Dokumenty » Protokoły z sesji Rady » Protokół Nr I/1/2006

Protokół Nr I/1/2006

Numer dokumentu: 1
Rok: 2006



Protokół nr I / 1 / 2006
z I inauguracyjnej Sesji Rady Gminy w Krzemieniewie
w dniu 27 listopada 2006 r.


Obrady pierwszej, inauguracyjnej sesji Rady Gminy w Krzemieniewie odbyły się w dniu 27 listopada 2006 r. o godz. 13oo w sali narad Urzedu Gminy w Krzemieniewie.
Otwarcia obrad dokonał najstarszy wiekiem radny Zbigniew Ptak, który serdecznie powitał obecnych radnych i zaproszonych gości: panią Bogusławe Stróżyńską - Przewodniczącą Gminnej Komisji Wyborczej, Andrzeja Pietrulę - Wójta Gminy, Dorotę Andrzejewską - Skarbnika Gminy, Longinę Szulc - Sekretarza Gminy oraz Ryszarda Patelkę - Zastępcę Wójta (lista obecności stanowi zał. nr 1 do protokółu).
Przewodniczący obrad na podstawie listy obecności stwierdził , że w obradach udział bierze na 15 wybranych radnych 14 radnych, zatem Rada władna jest do podejmowania uchwał.

Przewodniczący zaproponował następujący porządek obrad :


  1. Otwarcie obrad.

  2. Wręczenie przez Przewodniczącą Gminnej Komisji Wyborczej zaświadczeń o wyborze na radnego Rady Gminy Krzemieniewo .

  3. Złożenie ślubowania.

  4. Ukonstytuowanie się Rady Gminy :

  • Wybór Przewodniczącego Rady Gminy

  • Wybór Wiceprzewodniczącego

  1. Ukształtowanie się stałych Komisji Rady.

  2. Wybór Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej.

  3. Podjęcie uchwały w sprawie upoważnienia Przewodniczącego Rady do dokonywania czynności w sprawach z zakresu prawa pracy wobec Wójta.

  4. Wolne głosy i wnioski

  5. Zakończenie.



Porządek obrad został przyjęty przez radnych jednogłośnie.



Ad.2.
Przewodniczący obrad poprosił przewodniczącą Gminnej Komisji Wyborczej panią Bogusławę Stróżyńską o wręczenie radnym zaświadczeń wyborze na radnego Rady Gminy Krzemieniewo.
Przewodnicząca wręczając nowo wybranym radnym zaświadczenia o wyborze, złożyła także każdemu z radnych gratulacje oraz życzenia owocnej pracy w Radzie nowej kadencji

Ad.3
W kolejnym punkcie obrad radni złożyli ślubowanie.
Rotę ślubowania (Zał. Nr.2 ) odczytał przewodniczący obrad pan Zbigniew Ptak. Następnie najmłodszy wiekiem radny pan Radosław Sobecki przystąpił do odczytywania listy radnych(zał. Nr 3). Wyczytywani kolejno radni składali ślubowanie powstając i wypowiadając słowo „ślubuję”.

Ad.4.
Przystępując do kolejnego punktu porządku obrad, przewodniczący przypomniał, że zgodnie z art. 19 pkt 1 ustawy o samorządzie gminnym, zarówno przewodniczącego jak i wiceprzewodniczącego rady radni wybierają ze swego grona bezwzględną większością w głosowaniu tajnym, w związku z czym przed przystąpieniem do wyborów, należy powołać komisję skrutacyjną. Poprosił więc o zgłaszanie kandydatów do tej komisji.
Radni zgłosili następujące osoby:


    1. Marię Kamyczek

    2. Radosława Sobeckiego

    3. Henrykę Przybylską


Zaproponowani kandydaci wyrazili zgodę na pracę w komisji. (protokół stanowi zał. nr 4)
Przystąpiono do zgłaszania kandydatów na przewodniczącego Rady Gminy.
Radny Jacek Stawiński, zgłosił pana Stanisława Osięgłowskiego wraz z krótką rekomendacją tej kandydatury.
Pan Stanisław Osięgłowski wyraził zgodę na kandydowanie.
Ponieważ innych kandydatów nie zgłoszono, przystąpiono do głosowania. Przewodniczący obrad poprosił Komisję Skrutacyjną o przygotowanie kart do głosowania i przeprowadzenie głosowania.
W tym momencie na salę obrad wszedł spóźniony radny Zbigniew Tomiński, Przewodniczący obrad poinformował radnego Tomińskiego, że niezbędnym warunkiem przystąpienia do pełnienia funkcji radnego jest złożenie ślubowania. W związku z tym, przewodniczący ponownie odczytał rotę ślubowania, na którą radny Zbigniew Tomiński odpowiedział `ślubuję".
Po tym wznowionym akcie ślubowania przystąpiono do dalszego toku obrad.

Przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej radna Henryka Przybylska poinformował radnych o sposobie głosowania, a członkowie komisji rozdali karty do głosowania.
Po zebraniu od radnych kart do głosowania, komisja skrutacyjna przystąpiła do obliczania wyników głosowania a przewodniczący obrad ogłosił przerwę.

Po przerwie przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej odczytała protokół z wyboru Przewodniczącego Rady Gminy - za kandydaturą pana Stanisława Osięgłowskego opowiedziało się 15 radnych, komisja nie stwierdziła głosów nieważnych. Protokół z prac komisji stanowi załącznik nr 5 do niniejszego protokółu).
W związku z przedstawionymi wynikami wyborów, przewodniczący obrad odczytał treść projektu uchwały w sprawie wyboru Przewodniczącego Rady (zał. nr 6). Uchwałę radni przyjęli jednomyślnie - za jej przyjęciem głosowało 15 radnych.

Ponieważ wybrany został Przewodniczący Rady, pan Zbigniew Ptak złożył gratulacje nowo wybranemu Przewodniczącemu i powierzył mu prowadzenie dalszej części obrad .

Pan Stanisław Osięgłowski serdecznie podziękował radnym za wybór i okazane zaufanie. Zadeklarował rzetelne wypełnianie obowiązków wynikających z tej ponownie powierzonej mu, zaszczytnej ale i odpowiedzialnej funkcji.

Następnie przystąpiono do wyboru Wiceprzewodniczącego Rady Gminy.
Przewodniczący Rady poprosił o zgłaszanie kandydatów.
Radny Leszek Kruk zgłosił na funkcje Wiceprzewodniczącej radną Alinę Wunsz. Wymieniona kandydatka wyraziła zgodę na kandydowanie do pełnienia funkcji.
Innych kandydatur nie zgłoszono.
Przewodniczący Rady poinformował, że wiceprzewodniczącego Rady wybierać się będzie analogicznie jak przewodniczącego.
Do Komisji Skrutacyjnej nie zgłoszono innych członków - radni postanowili, że wybory przeprowadzi komisja skrutacyjna w składzie powołanym już wcześniej.
Komisja Skrutacyjna przystąpiła do pracy związanej z wyborem wiceprzewodniczącego -przygotowała karty do głosowania, rozdała je radnym i po zebraniu ich w urnie obliczyła wyniki głosowania.
Protokół z wyników prac Komisji Skrutacyjnej odczytała jej przewodnicząca radna Henryka Przybylska - wynika z niego, że za kandydaturą radnej Aliny Wunsz głosowało 15 radnych. Protokół ten stanowi załącznik nr 7 do protokółu.
W związku z przedstawionymi wynikami wyborów, przewodniczący Rady odczytał i poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie wyboru radnej Aliny Wunsz na wiceprzewodniczącą Rady Gminy Krzemieniewo.
Uchwałę radni przyjęli jednomyślnie - za jej przyjęciem głosowało 15 radnych. Uchwała stanowi załącznik nr 8 do protokółu.

Ad. 5.
Kolejnym punktem obrad jest ukonstytuowanie się stałych komisji Rady. Przewodniczący Rady przypomniał, że - zgodnie ze statutem - w Radzie Gminy funkcjonować powinny trzy komisje:


  1. Komisjia Rewizyjnea,

  2. Komisja Rolnictwa i Rozwoju Gospodarczego,

  3. Komisja Infrastruktury Społecznej.


Na prośbę przewodniczącego Rady, pani Longina Szulc - Sekretarz Gminy, odczytała zakres działania poszczególnych komisji.

Następnie Przewodniczący Rady ogłosił przerwę w obradach prosząc, by radni wykorzystali ją na zastanowienie się, w której komisji chcieliby pracować i zadeklarowali swą wolę na piśmie, wpisując swoje nazwisko w jednej z wyłożonych list.

Po przerwie przewodniczący Rady przedstawił propozycje składów osobowych poszczególnych stałych komisji Rady - zgodne z deklaracjami poszczególnych radnych.
Komisja Rrewizyjna:


  1. Mirosław Krysztofiak

  2. Ptak Zbigniew

  3. Przybylska Henryka

  4. Stawiński Jacek





Komisja Rolnictwa i Rozwoju Gospodarczego :


  1. Kamyczek Maria

  2. Hofman Andrzej

  3. Hylak Kazimierz

  4. Kruk Leszek

  5. Przybylska Maria

  6. Sikorki Piotr

  7. Sołecki Radosław


Komisja Infrastruktury Społecznej :


  1. Adamska Józefa

  2. Tomiński Zbigniew

  3. Wunsz Alina



Przewodniczący Rady zaapelował, by przed przystąpieniem do głosowania, radni deklarujący się do pracy w Komisji Rolnictwa rozważyli jeszcze swoje decyzje i - mając na uwadze zróżnicowaną liczebność poszczególnych komisji a przez to i sprawność funkcjonowania Rady - zechcieli wyrazić wolę członkostwa w innej komisji, zwłaszcza w Komisji Infrastruktury.
Radni nie zgłosili woli zmiany swych decyzji.
W związku z tym, przewodniczący Rady przystąpił do głosowania nad powołaniem stałych komisji Rady, odczytując kolejno projekty poszczególnych uchwał.
Za przedstawionym wyżej składem Komisji Rewizyjnej głosowało 14 radnych, jeden radny wstrzymał się od głosowania.
Za składem Komisji Rolnictwa i Rozwoju Gospodarczego głosowało 14 radnych, jeden radny wstrzymał się od głosowania.
Za składem osobowym Komisji Infrastruktury Społecznej głosowało 14 radnych, jeden radny wstrzymał się od głosowania.
Powyższe trzy uchwały zostały więc przyjęte większością głosów i stanowią załączniki nr 10, 11 i 12 do protokółu.

Ad. 6.
Przewodniczący Rady poinformował zebranych, że kompetencją Rady jest wybór przewodniczącego Komisji Rewizyjnej. Rada dokonuje wyboru w głosowaniu jawnym. Poprosił o podanie kandydatów na pełnienie funkcji przewodniczącego Komisji Rewizyjnej. Zgłoszono kandydaturę radnego Jacka Stawińskiego; radny wyraził zgodę na kandydowanie. Innych kandydatur nie zgłoszono.
W związku z powyższym, Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały w sprawie wyboru przewodniczącego Komisji Rewizyjnej oraz przeprowadził głosowanie nad uchwałą. Za uchwałą głosowało 14 radnych, jeden radny wstrzymał się od głosu. Uchwała została więc przyjęta większością głosów i stanowi załącznik nr 13 do protokółu.
Przewodniczący Rady ogłosił przerwę w obradach i zaproponował, by zarówno Komisja Rolnictwa jak i Komisja Infrastruktury wykorzystały ją w do dokonania wyboru swych przewodniczących.
Radny Piotr Sikorski złożył wniosek, by komisje te ukonstytuowały się później, w innym terminie, który wyznaczyłby przewodniczący Rady. Wniosek został uwzględniony, przewodniczący zadeklarował zwołanie posiedzeń tych komisji w terminie późniejszym.

Ad. 7.
W kolejnym punkcie obrad Przewodniczący Rady poprosił panią Sekretarz Gminy o przedstawienie uchwały w sprawie upoważnienia przewodniczącego Rady Gminy do dokonywania czynności z zakresu prawa pracy wobec Wójta.
Pani Sekretarz przedstawiła treść tej uchwały podkreślając, że uchwała nie obejmuje upoważnienia do ustalania wynagrodzenia wójta, które należy wyłącznie kompetencji Rady Gminy.
Ponieważ nie było pytań do przedstawionego projektu uchwały, przewodniczący przeprowadził głosowanie. Za przyjęciem uchwały głosowało 14 radnych , jeden radny wstrzymał się od głosowania. Uchwała została więc przyjęta większością głosów; stanowi ona załącznik nr 15 do protokółu.

Ad. 8.
W wolnych głosach i wnioskach jako pierwszy głos zabrał radny Zbigniew Tomiński, który poruszył następujące sprawy :


    • prosił o przeniesienie pojemników na segregowane odpady komunalne przy cmentarzu w Pawłowicach w inne miejsce, ponieważ mieszkańcy zrobili sobie tam wysypisko różnych śmieci, które leża obok pojemników przeznaczonych na odpady segregowane,

    • zapytał jak długo będzie trwała budowa progów spowalniających drogowy przy szkole w Pawłowicach, ponieważ jego zdaniem prace te trwają zbyt długo a warunki atmosferyczne mogą się w każdej chwili zmienić i uniemożliwić ich dokończenie; zapytał również jak te progi będą wykonane - czy tylko od strony wjazdu do Pawłowic czy na obu pasach jezdni.


Radny Piotr Sikorski - zapytał czy można by wyegzekwować od firmy, która realizowała ścieżkę rowerową z Drobnina do Mierzejewa, uporządkowanie terenu przy kościele w Drobninie, gdzie składowano materiały do budowy ścieżki.
Radna Maria Przybylska - sołtys wsi Pawłowice - poparła wniosek radnego Zbigniewa Tomińskiego w sprawie przeniesienia w inne miejsce koszy na śmieci segregowane.
Radny Zbigniew Ptak, prosił, aby śmieci segregowane były odbierane raz w tygodniu, ponieważ zbyt często gromadzone odpady nie mieszczą się w koszach i rzucane są przez mieszkańców Garzyna obok koszy, w odrębnych workach.
Radny Leszek Kruk - zgłosił, że ten sam problem występuje w Krzemieniewie, na Osiedlu Przylesie.
Radny Hofman Andrzej - poruszył sprawę ogrodzenia przy parku w Drobninie - prosił o interwencję do właściciela; prosił również o interwencję w sprawie usunięcia starych karuzeli na placu zabaw dla dzieci - niektóre elementy są bardzo dla dzieci niebezpieczne.
Radna Jóżefa Adamska - podziękowała za realizację wniosku w sprawie wykonania zadań związanych z oznakowaniem dróg w gminie. Poinformowała, iż otrzymała pismo z Zarządu Dróg Powiatowych w Lesznie, gdzie zostały wymienione wszystkie zadania, które zostały wykonane. Podkreśliła jednak, że niepokoi ją w dalszym ciągu sprawa oznakowania przejść dla pieszych w okolicy przystanków autobusowych, gdzie jest nadal bardzo niebezpiecznie. Dodała, że mimo iż w powyższej sprawie otrzymała z Zarządu Dróg Powiatowych odpowiedź odmowną, nadal prosi o interwencję Urzędu Gminy w tej sprawie.
Wójt Gminy na zgłoszone wnioski odpowiedział następująco :


    • w każdej miejscowości występuje problem wyrzucania różnych śmieci obok pojemników na odpady segregowane. Część mieszkańców gminy nadal nie segreguje odpadów stosownie do apeli i wysiłków gminy, ztarającej się o zapewnienie w poszcególnych miejscowościach odpowiednich rodzajów pojemników na odpady. W najbliższym numerze gazetki gminnej zamieszczona będzie informacja na ten temat. Od 1 stycznia przyszłego roku cały zakres spraw związanych z zagospodarowaniem śmieci na terenie naszej gminy przejmie Miejski Zakład Oczyszczania w Lesznie, ponieważ SKR Belecin wypowiedziała umowę w na eksploatację składowiska odpadów w Krzemieniewie i odbiór odpadów od mieszkańców gminy.

    • Radna Maria Kamyczek podkreśliła, że problemu i tak się nie pozbędziemy kiedy nie wprowadzimy kontroli umów zwieranych z MZO w Lesznie.

    • Wójt odpowiedział, że kontrola taka jest prowadzona, ponieważ Urząd otrzymuje i gromadzi informacje o gospodarstwach domowych, które takie umowy podpisują . Dodał, że - niestety - nadal nie ma wśród nich także gospodarstw domowych niektórych radnych czy sołtysów; zaapelował, by dbałość o czystość naszego otoczenia każdy egzekwował także od siebie.

    • Radny Zbigniew Tomiński prosił aby wprowadzić radykalne rozwiązania w sprawie usuwania śmieci, poprzez nakładanie kar pieniężnych, ponieważ same apele nie załatwia sprawy.

    • Progi zwalniające ruch drogowy są budowane w Pawłowicach zgodnie z wymaganą przy takich pracach technologią i w tym przypadku nieuzasadnione są pretensje do wykonawcy.

    • Firma budująca ścieżkę rowerową uporządkowała teren przy kościele w Drobninie na tyle ile mogła, - jest tam grunt podmokły i nie można zrobić tego w inny sposób, tym bardziej, że często są tam parkowane samochody z dużym tonażem, które również niszczą plac.

    • Zniszczonie ogrodzenia przy parku w Drobninie było już przez Urząd Gminy zgłaszane do Agencji Rynku Rolnego, niestety, dotychczas problemu nie załatwiono; co do naprawy lub usunięcia zniszczonych karuzeli - problem ten należy do właściciela terenu.

    • Co do wyznaczania dodatkowych przejść dla pieszych przy przystankach autobusowych wójt podkreślił, że problem w gruncie rzeczy sprowadza się do nieprzestrzegania przez kierowców odpowiednich przepisów ruchu drogowego, które nakazują zachowanie przez kierowców szczególnej ostrożności przy zbliżaniu się i omijaniu autobusów, z których właśnie wysiadają dzieci.


Ad. 9.
Na tym porządek obrad Sesji został wyczerpany.
Przewodniczący Rady podziękował zebranym za udział w sesji i obrady zamknął.




Protokółowała:



Przewodniczący
Rady Gminy w Krzemieniewie

(Bogusława Stróżyńska)


( Stanisław Osięgłowski)







6






Informacje powiązane:

- jednostki i podmioty:



Typ dokumentu: Protokoły z sesji Rady
Kadencja: Kadencja V (2006 - 2010)
Autor informacji: Longina Szulc
Informację wprowadził: Tomasz Stachowiak
Opublikowany dnia: 2006-11-27
Wprowadzony do BIP dnia: 2007-08-01 (przeniesienie danych z poprzedniej wersji BIP)
Zmian: 0




Serwis używa cookies aby zapamiętać otwartą sesję i ewentualne dane o logowaniu.
Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to.



Instrukcja Statystyki Wyszukiwarka Redakcja BIP Archiwum Strony usunięte