GMINA KRZEMIENIEWO
Osoby Jednostki Dokumenty Tematy Strona WWW Urzędu

to jest archiwalna strona BIP do dnia 18 maja 2020
Aktualna strona znajduje się pod adresem
www.bip.krzemieniewo.pl

Strona główna » Dokumenty » Protokoły komisji » Protokół Nr 4/2011 z posiedzenia KOMISJI INFRASTRUKTURY SPOŁECZNEJ w dniu 14 lutego 2011 r.

Protokół Nr 4/2011 z posiedzenia KOMISJI INFRASTRUKTURY SPOŁECZNEJ w dniu 14 lutego 2011 r.

Numer protokołu: 4
Rok: 2011

Protokół Nr 4/2011 z posiedzenia
KOMISJI INFRASTRUKTURY SPOŁECZNEJ
w dniu 14 lutego 2011 r.



Porządek posiedzenia:

1. Otwarcie posiedzenia.
2. Zapoznanie się z propozycjami Wójta Gminy w sprawie podziału nadwyżki budżetowej za rok 2010.
3. Rozmowa z Kierownikiem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krzemieniewie.
4. Wolne głosy i wnioski.


Ad.1. Otwarcia posiedzenia Komisji Infrastruktury Społecznej w dniu 14 lutego 2011 r. dokonała Przewodnicząca Komisji Pani Józefa Adamska, która przywitała zaproszonych na posiedzenie: Wójta, Panią Skarbnik, a także przybyłych członków komisji- lista obecności stanowi załącznik nr 1 tegoż protokołu.

Ad.2. Pani Skarbnik wskazała kwotę nadwyżki budżetowej wygospodarowanej w 2010 roku, w wysokości 2.075 457 złotych. Kwota ta, wraz z zatwierdzonymi już w budżecie na 2011 rok wydatkami na inwestycje gminne, a także wydatkami na inwestycje realizowane w ramach Funduszy Sołeckich daje łącznie 4.302 437 złotych. Na zadania majątkowe w 2011 roku przypadnie zatem 21% środków gminnego budżetu.
Wójt przystąpił do omówienia propozycji poszczególnych zadań, które mogą zostać zrealizowane dzięki nadwyżce. Część środków zasili już wcześniejszej zatwierdzone zadania budżetowe, wśród których znalazły się między innymi:
• Budowa kanalizacji deszczowej w Hersztupowie - dodatkowa kwota 200 tys. złotych, umożliwi zabezpieczenie łącznie kwoty 310 tys. złotych na budowę odcinka kanalizacji od p. Lasika w kierunku sali wiejskiej. Deszczówka odprowadzona będzie do rowów w kierunku Belęcina.
• Remont ulicy Spółdzielczej w Krzemieniewie – po wykonaniu dokumentacji przetargowej okazało się, że kwota 589 tys. złotych może być niewystarczająca, dlatego postanowiono przeznaczyć dodatkowo 100 tys. złotych na tą inwestycję.
• Remonty chodników w miejscowościach Kociugi, Oporowo i Oporówko zaplanowanych w ramach Funduszy Sołeckich, na realizację których przekazano dodatkowo po 10 tys. złotych dla każdej z wsi. W ramach Funduszu zabezpieczone zostały środki na potrzebne materiały, nadwyżka pozwoli natomiast sfinansować wykonanie prac.
• Remont chodnika w miejscowości Bojanice jest kontynuacją prac z ubiegłego roku. Na inwestycję przekazano 20 tys. złotych z nadwyżki, zabezpieczając wraz z środkami Funduszu Sołeckiego łącznie kwotę 31.999,- złotych.
• Uzbrojenie w media strefy przemysłowej w Krzemieniewie - początkowo przydzielono kwotę 100 tys. złotych, zwiększając ją dzięki nadwyżce do 250 tys. złotych. Środki te pozwolą na przeciągnięcie mediów od strony Drobnina.
• Budowa oświetlenia ulicznego w Brylewie- na inwestycję zaplanowano dodatkowo kwotę 40 tys. złotych.
• Budowa „uroczyska nad stawem” w Luboni- zostanie dofinansowana dodatkowo kwotą 10 tys. złotych z nadwyżki. Inwestycja ta będzie pierwszą tego rodzaju w gminie Krzemieniewo, w związku z czym ma stać się wzorcowym przykładem dla pozostałych sołectw. Przegotowana musi zatem zostać dokumentacja techniczna, która posłuży realizacji zadania.

Znaczna część środków, pochodzących z nadwyżki budżetowej pozwoli na realizację nowych zadań inwestycyjnych, wśród których można wymienić:
• Budowę ścieżki rowerowej Pawłowice- Lubonia- zadanie realizowane wspólnie ze Starostwem Powiatowym, gdzie każda ze stron wyłoży kwotę 220 750 złotych.
• Powierzchniowe utrwalenie dróg Zbytki - Drobnin, Grabówiec - Oporowo, inwestycja ta realizowana będzie także wspólnie z Starostwem i gmina przeznaczy na nią 100 tys. złotych.
• Remonty bieżące dróg realizowane przez gminę na kwotę 30 tys. złotych- w tym powierzchniowe utrwalenie drogi Kociugi – Drobnin.
• Remonty dróg powiatowych- 50 procentowy wkład gminy w tym zadaniu zaplanowany jest na kwotę 30 tys. złotych.
• Poszukiwanie ujęcie wody w Mierzejewie- na inwestycję tą przeznaczono kwotę 100 tys. złotych. Nowe ujęcie wody w tym rejonie jest bardzo potrzebne. Zlokalizowane w Mierzejewie, wpłynęłoby na poprawę jakości wody dla Drobnina. W dalszej kolejności jako cel poszukiwań wskazano Oporówko.
• Budowa boiska przy szkole w Drobninie- w związku z nowym programem Urzędu Marszałkowskiego, który finansuje remont boisk sportowych o podłożu asfaltowym do 50% wartości inwestycji. Aby przystąpić do projektu należy złożyć wniosek o dofinansowanie i posiadać zabezpieczone w budżecie środki własne. Kosztorys dla tej inwestycji wyniósł 350 tys. złotych, dlatego należy zabezpieczyć w budżecie kwotę 165 tys. złotych. Jeśli trzeba będzie sfinansować całość to gmina odstąpi od zadania.
• Wykonanie odwiertów wody w Górznie, w celu znalezienia nowego ujęcia wody. Na cel ten zabezpieczono kwotę 60 tys. złotych. Nowe ujęcie służyć ma zabezpieczeniu dotychczasowego źródła, z którego korzysta pięć miejscowości. Rozważane jest również podłączenie do niego Bojanic, z względu na złą jakość tamtejszej wody.
• Rozdzielenie prądu na kąpielisku w Górznie- inwestycja, na którą przeznaczono 35 tys. złotych, będzie polegać na doprowadzeniu przyłącza z tartaku do kąpieliska. Brak własnego licznika stwarza trudności przy organizacji imprez, oraz rozliczaniu się ze zużytego prądu.
• Wymiana eternitu na dachu sal wiejskich w Mierzejewie i Karchowie na kwoty 60 tys. złotych dla każdej z sal.
• Budowa oczyszczalni ścieków przy szkole w Oporówku, za kwotę 80 tys. złotych. Inwestycje planowana w roku ubiegłym, nie została zrealizowana w związku z przedłużającą się budową boiska sportowego.
• Wymiana i rozdzielenie ogrzewania w Gminnym Ośrodku Kultury w Garzynie- za kwotę 80 tys. złotych. Osobne piece dla górnej części budynku i „Piekiełka”, pozwolą na ograniczenie wysokich kosztów ogrzewania.
• Stworzenie rezerwy na wydatki unijne, w wysokości 105 tys. złotych- stała się ona niezbędna przy ubieganiu o dotacje, występują bowiem znaczne opóźnienia w wypłacie uzyskanych funduszy.
Wszystkie zaplanowane na 2011 rok zadania majątkowe przedstawione zostały w formie tabeli, która stanowi załącznik nr 2 do niniejszego protokołu.

Przed zatwierdzeniem nadwyżki budżetowej radni podjęli temat utworzenia na terenie Krzemieniewa ogólnodostępnej świetlicy wiejskiej z przeznaczeniem na gry i zabawy dla młodzieży. Radna Adamska wskazała na możliwość adaptacji na ten cel pomieszczenia piwnic w budynku Gminnego Centrum Kultury w Krzemieniewie lub pomieszczenia nad remizą straży pożarnej. Poprosiła o sporządzenie kosztorysu, które z pomieszczeń byłoby tu najbardziej właściwe.
Wójt opowiedział się za inwestowaniem w jeden obiekt, którym jego zdaniem powinien być budynek GCK w Krzemieniewie. Mankamentem lokalu nad remizą, jest usytuowanie na piętrze, co wiąże się z trudnościami przy dostosowaniu pomieszczenia do potrzeb osób niepełnosprawnych. Lokal ten zdaniem Wójta powinien zostać sprzedany. Piwnice pod GCK także wymagają dużych nakładów. W pierwszej kolejności rozwiązany powinien zostać problem ścieków z tego terenu oraz kanalizacji deszczowej. Należy osuszyć teren przy GCK, oraz przygotować piwnice, tak by nie stała w nich woda.
Radna Kamieniarz wskazała iż, na Sali GCK dużo się dzieje i na co dzień jest ona w pełni wykorzystana. W godzinach popołudniowych odbywają się tam zorganizowane zajęcia kulturalne. Brakuje jednak miejsca dla spotkań młodzieży, w formie „klubo-kawiarni” jednak pod kontrolą dorosłych.
Radny Sikorski wskazał, iż tematowi świetlicy w Krzemieniewie były poświęcone dwa spotkania Komisji i radni chcą by został już obrany właściwy cel działań. Pytał, czy istniałaby możliwość dobudowania piętra na przedszkolem lub biblioteką.
Wójt wyjaśnił, że powstał by też problem dostosowania tych budynków do właściwych wymogów. Każdy obiekt publiczny musi być dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ponadto Przedszkole także potrzebuje większego zaplecza, by móc stworzyć dwa oddziały przedszkolne. Wójt zaproponował, by opracować w tym roku dokumentację, zapoznać się z opinią osoby pełniącej nadzór budowlany na inwestycjami i wówczas podjąć właściwy kierunek działań. Do pierwszego półrocza koncepcja ta ma zostać przygotowana i wówczas wróci się do tematu.
Po wysłuchaniu wyjaśnień, Radni przystali na propozycję Wójta.
Komisja przyjęła jednomyślnie projekt podziału nadwyżki budżetowej za rok 2010, przedstawiony przez Wójta.

Ad.3. W dalszej części spotkania Komisji udział wzięła Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej- Pani Magdalena Nawrot- Mitręga. Przewodnicząca Komisji serdecznie przywitała Panią Kierownik, po czym poprosiła o przedstawienie swojej osoby zebranym, a także przybliżenie planów w zakresie pracy GOPS-u w Krzemieniewie.
Pani Kierownik wskazała na dziesięcioletni staż pracy na stanowisku pracownika socjalnego, w różnych placówkach pomocy społecznej m.in. w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu. W chwili obecnej przystępuje do zapoznania się z nowym terenem oraz podopiecznymi. Pani Kierownik wskazała zadania, które udało się zrealizować:
 Przygotowany został projekt, mający na celu pozyskanie środków unijnych. Projekt
dotyczy aktywizacji bezrobotnych kobiet z terenu gminy. Założeniami projektu jest przygotowanie bezrobotnych do pracy, poprzez spotkania z psychologiem, doradcą zawodowym a także finansowanie kursu prawa jazdy. Część pozyskanych środków unijnych posłuży na utworzenie nowego stanowiska pracy dla pracownika socjalnego. Zgodnie bowiem z obowiązującymi przepisami, brakuje jednego pracownika i tym samym GOPS w Krzemieniewie nie spełnia standardów.
 Utworzona została strona internetowa Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krzemieniewie. Na stronie uzyskać można informacje na temat pracy ośrodka, a także wydrukować potrzebne formularze wniosków.
 Przeprowadzono częściowy remont Ośrodka na ulicy Brylewskiej.
Wśród planów, które zostaną zrealizowane w najbliższym czasie Pani Kierownik, wymieniła:
 Powołanie Zespołu Interduscyplinarnego, który powinien powstać w związku z zmianą ustawy o przeciwdziałaniu przemocy. W skład zespołu mają wchodzić m.in. przedstawiciele pomocy społecznej, urzędu, policji, pedagodzy szkolni. Pani Kierownik zamierza zaprosić osoby do współpracy. W ramach zespołu utworzone zostaną grupy, który spotykać się będą gdy zaistnieje problem, wymagający interwencji.
 Organizowanie wyjazdów w teren w celu zapoznania się z potrzebami mieszkańców.
 Zaktywowanie mieszkańców gminy, poprzez przyłączenie się do organizacji przedsięwzięcia, jakim jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
Przewodnicząca Komisji podziękowała Pani Kierownik za udział w spotkaniu.


Ad. 4. W wolnych głosach i wnioskach udział wzięli:

 Radny M. Garbacz spytał, co będzie nowym pokryciem dachu na salach wiejskich w Karchowie i Mierzejewie, zamiast pokrycia z eternitu.
 Wójt wyjaśnił, że założone zostanie pokrycie blaszane, a podjęcie tych prac jest konieczne, ze względu na przykład jaki gmina powinna dawać mieszkańcom.
 Radny P. Sikorski wnioskował o utworzenie drugiego placu zabaw na terenie Osiedla w Krzemieniewie. Wskazał także na problem, niewłaściwego wykorzystania placu za Supermarketem Dino. Plac ten jest niewidoczny od strony ulicy i stwarza możliwość do swobodnego spożywania alkoholu. Radny pytał także o możliwość osuszenia terenu przy ulicy Sosnowej, a także chciał się dowiedzieć czy kora wysypywana wzdłuż ścieżki rowerowej na odcinku przy lesie, nie powoduje zasypywania stawu i podnoszenia stanu wody.
 Radna M. Tarnowska na wniosek mieszkańców ulicy Kwiatowej w Garzynie prosiła o uzupełnienie oświetlenia na tej ulicy.
 Radny Sikorski wnioskował, aby w organizację Wielkiej Orkiestry Pomocy Społecznej włączyć Gminne Centrum Kultury w Krzemieniewie. Organizację tego typu imprezy powinna nadzorować placówka kulturowa.

Ze względu na wyczerpanie tematu, posiedzenie komisji zostało zamknięte.



Członkowie Komisji: Przewodnicząca Komisji:

Piotr Sikorski Józefa Adamska
………………………. …………………………….

Marek Garbacz
………………………

Małgorzata Tarnowska
………………………

Alina Kamieniarz
………………………
Protokołowała: J.P.



Informacje powiązane:

- jednostki i podmioty:
- osoby:



Typ dokumentu: Protokoły komisji
Kadencja: kadencja VI (2010 - 2014)
Autor informacji: Longina Szulc
Informację wprowadził: Tomasz Stachowiak
Opublikowany dnia: 2011-02-14
Wprowadzony do BIP dnia: 2011-04-14
Zmian: 0




Serwis używa cookies aby zapamiętać otwartą sesję i ewentualne dane o logowaniu.
Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to.



Instrukcja Statystyki Wyszukiwarka Redakcja BIP Archiwum Strony usunięte